Cennete 300 mil

Çocuk isyanı diye bir kavram var. Yaşadıkları şartlarda bir sıkıntı olduğunu hissedip, farkına varan ve sarmalın dışına çıkmaya çalışan çocuklar. “300 Miles to heaven/Cennete 300 mil”, konusunu böyle bir gerçek hikayeden alıyor. 15 yaşındaki Adam ve 12 yaşındaki Krzysztof, Zielinski kardeşler, kendilerini bir kamyonun altına saklayıp, İsveç’e kaçıyorlar.

Komünist rejim zamanında Polonya’da oldukça yoksul bir ailenin çocukları. Amaçları, Batı ülkelerinin birine sığınıp ailelerine yardımcı olmak. Asıl plan uçakla ABD’ye kaçmak olsa da, havaalanındaki güvenlik nedenleriyle olsa, Swinoujscie limanına gidip feribota Ystad’a geçecek kamyonlardan birine sığınıyorlar. İsveç hükümeti ısrarla mülteci olarak kabul etmemeye çalışsa da, sivil toplum baskısıyla çocukları sonunda bir mülteci kampına yerleştiriyor.

1989 tarihli filmin yönetmeni Maciej Dejczer. Avrupa Film Festivalleri’nde çeşitli ödülleri de olan yapımın dayandığı hikâye ise 1985 yılında yaşanıyor. Filmde kaçış Danimarka’ya gerçekleşiyor. Orada, çocuklar için çabalayan Polonyalı gazeteciler de devreye giriyor.

Çocuklar bugün birer yetişkin olarak İsveç’te hayatlarını sürdürüyorlar.

[sws_grey_box box_size=”610″]

Filme eşlik eden punk grubu Brygada Kryzys hakkında:

– Brygada Kryzys 1981 yılında Varşova’da kuruldu.
– Punk/New Wave havalarına gönül düşürdü.
– Polonya’nın ilk punk albümünü çıkardılar.
– Albümleri 80’li yıllarda İngiltere’de de yayınlandı. Yugoslavya’ya turneye çıktılar. Rejim müzisyenlere Yugoslavya turnelerini yasaklayınca, devamı gelmedi.
– 1982’de dağılan grup 1991’de yeniden ortaya çıktı. Tekrar dağılan Brygada, 2003’de yeniden bir araya geldi. O dönemden bu yana devam ediyorlar.
– Brygada’nın ilk albümü, kapağından dolayı “Siyah albüm” olarak da biliniyor. Polonya’da çıkan ilk punk albümü olan çalışma, o dönemde 150.000 adet basılmış!

[/sws_grey_box]