Alberto Savinio

Giorgio de Chirico, yüzyılın kendine özgü sanatçılarının başında geliyor. Aile mezarlığı Feriköy’de olan de Kiriko’ların istanbul’daki son üyelerinden biridir babası; İzmir’de annesiyle tanışmış, önce Yunanistan’a, sonra İtalya’ya göç eden aile Avrupa kültürüne mührünü vuracak iki oğul yetiştirmiştir: Resimleriyle üne kavuşan (oysa yabana atılamayacak kitaplar da yazan) de Chirico ile kitaplarıyla üne kavuşan (oysa yabana atılmayacak resimlere imza atan) küçük kardeşi Alberto Savinio.

Enis Batur, Aciz Çağ, Faltaşları”nda (YKY, 1998; s. 161)


Alberto Savinio (1891-1952) resim, müzik ve edebiyatta yüklü miktarda eser bırakmış. Kardeşi  Giorgio De Chirico kadar bilinmez kalmış. Paris avangard ortamlarında sürtmüş, hakkıdır. Edebiyatı bırakıp müziğe yönelmiş, Atina’da sürtmüş, sonra resme dönmüş. Guillaume Apollinaire, Paris’de izlediği/dinlediği Savinio’nun piyanosunu nasıl hırpaladığını anlatır, hırsla çaldığı enstrümanı arkasında enkaz halinde bırakır. Bir gün, enstrümanlarını parçalayan müzisyenlerden bahsedilirse, Saviono, The Fluxus Jokers, Jimi Hendrix ya da Townshed’in öncülü olarak, açılışı yapmakla yükümlüdür.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]