Amerikan mı Rus mu?

Amerikan ya da Rus, en basitinden mayonezli salata tarifi
Nisan '09

Salata tarihinde tekkerrür edip duran şöyle bir ikilem vardır: Amerikan salatası mı Rus mu?

Rusya ile ilgili hemen her yemekli toplantıda bir tartışma konusu olan bu mesele genelde şöyle açıklanır:

1917 devriminden sonra ülkemize göç eden ve özellikle Beyoğlu semtine yerleşen Ruslardan Türkler mayonezli bir salata öğrenirler, adına da yıllarca Rus salatası derler. Menderes iktidara geçer geçmez de sağ meyilli bünyeler “komünist” salatayı hazmedemezler ve baskı altında kalan lokantalar müşteri kaybetmemek için salatanın adını değiştirip Amerikan salatası yaparlar. Yakın dönemde de Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle salatanın nasıl adlandırıldığına aldırılmaz ve isteyen istediğini demeye başlar. Bir kesime göre de haşlanmış havuç, bezelye ve patates, kornişon turşu ve mayonezden oluşan bu salataya ince ince kıyılmış salam eklenirse Rus salatası olur, yoksa Amerikan.

Yediğimizin tarihini bilelim dersi bittiğine göre, çalışan kadınlar için bu pratik Mayonez salatası tarifine geçebiliriz.

Malzemeler:

1 kutu hazır mayonez
1 kavanoz hazır garnitür (haşlanmış havuç, bezelye, patates)
4-5 adet kornişon turşu
1 çay kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı sirke
1 çay kaşığı zeytinyağ
Biraz tuz, karabiber

Garnitürlerin suyunu süzüp, turşuları küp küp doğrayın, hepsini geniş bir kasede karıştırın. Mayonezi istediğiniz ölçüde ayarlayıp, kalan diğer malzemelerle içine ekleyin, çok karıştırmayın ki malzemeler ezilmesin. Vakit varsa servis etmeden önce birkaç saat dinlenmeye bırakın.

Bu karışımın içine ince ince kıyılmış salam eklediğinizde daha lezziz ama tüketim süresi daha kısa yeni bir lezzet elde edebilirsiniz. Farklı tatlar için eklenebilecek diğer malzemeler şöyle sıralanabilir: Mısır taneleri, ince ince kıyılmış beyaz lahana, haşlanmış pirinç, soya filizleri, taze enginar dilimleri, ton balığı, rendelenmiş kereviz… Hmm, bunlardan eklenince zaten ortaya başka salata çıkmış oluyor, evet, neyse, uydurmak güzeldir. ✪