B Yüzü sunar: 3ü 1 arada; “Yunan-Alman-Türk”

Açık Radyo'da her salı gecesi yayınlanan "B Yüzü" programı "Kaset" konserleri serisinin üç ve dördüncüsü, 14 ve 16 Nisan gecelerinde Peyote'de gerçekleşecek. İki Yunan, bir Alman ve bir Türk grubun konserler vereceği geceler, ah geceler...
Nisan '10

Açık Radyo’da her salı gecesi yayınlanan “B Yüzü” programı, Nisan ayında Peyote’de 2 konser düzenliyor. Konserlerde yer alan gruplardan ikisi Yunanistan’dan, biri Almanya’dan B Yüzü’nün katkılarıyla şehrimize geliyor. 14 Nisan gecesi Yunan gruplar Nechayevschina ve Afformance’ın Peyote’de vereceği konseri, 16 Nisan’da Alman grup Kokomo ve bizden Nekizm konseri takip edecek. Kaçırılmaz, kaçırılamaz!

Nechayveschina: Daha kurulmalarından bir yıl geçmiş olmasına rağmen Nechayevschina dörtlüsü çok olumlu eleştiriler almaya başladı bile! Krautrock’a göndermelerle, drone tarzı ses dalgalarının Doğu’nun baharatıyla harmanlanmasıyla kendi sound’larını oluşturdular ve böylece insanların ilgilerini çekmeye başladılar. Yunanistan’da birçok türden grupla beraber çalmanın yanında, 70’lerin efsane krautrock gruplarından FAUST’un ön grubu olarak da sahne aldılar. 2010 Ocak’ta ilk EP’sini çıkaran Nechayveschina’nın, EP’sinin satışları daha ön satış aşamasındayken tükendi! EP’de yer alan “Yeniçeri” isimli parçaları ise İstanbul’da çalmak konusunda ne kadar istekli olduklarnın bir göstergesi!

Afformance: 2004’te Atina’da kuruldu. Müzikleri yoğun, gürültülü ve taviz vermeyen modern enstrümantal post rock olarak tarif edilebilir. Afformance, ne Explosions in the Sky ne Mogwai ne de Isis’e benziyor ne de benzemeye çalışıyor. Ağır gitar tonları, şok edici ritmler ve çekici bir atmosfer… Afformance’ın çaldığı şeylerin içeriği böyle diyebiliriz. Yunanistan’da yerel bir dinleyici kitlesi oluşturmayı başaran Afformance, 2010 Ocak başında çıktığı turdan sonra 2010 Nisan’ında çıkacağı turda bu sefer İstanbul’a konuk oluyor!

Kokomo: Almanya’dan bir enstürmental rock grubudur. Kokomo güzel melodileri olan , post rock tabanlı ve indie müzik esintili dans ritimleriyle de betimlediği dev müzik duvarını, olabildiğince çok yerde çalarak insanlara sunmak istiyor. Kokomo tekerleği yeniden icat etmediğinin farkında olmakla beraber, kendi yarattıkları şeylerin bazen farklı olduğunu düşünerek eğlenmeye çalışıyor. 2009’un sonunda İngiltere turnesine çıkan Kokomo, bunun dışında birçok ülkede çaldı. God is an Astronaut, This Will Destroy You, Junius, Caspian, Khuda ve Errors ise beraber çaldıkları gruplardan birkaçı. Nisan’da başlayacakları Avrupa turnesinin son durağı olarak 16 Nisan’da, B Yüzü’nün katkılarıyla Peyote’de olacaklar . Kokomo’dan evvel deneysel tınılarıyla Nekizm bizleri ısındıracak.

Nekizm: 2006’daki kuruluşundan bu yana kadrosunda kimi devinimlere uğrayan Nekizm, şu anda Alican Aramacı, Alican İpek, Cem Kayıran ve Yankı Bıçakçı’dan oluşmaktadır. Yoğun ve yüksek tansiyonlu riff’leri, deneysel tınılarla kimi zaman iniş ve çıkışlarla birleştiren Nekizm, son zamanlarda yaptığı müziğe daha farklı açılardan bakarak eski olarak nitelendirebileceğimiz kimi şarkılarında da yeniliklere gitti. Nekizm kelime olarak hiçbir şey ifade etmediği gibi, yüzlerce anlama da gelebilmektedir.

14 Nisan 2010 – Nechayevschina (YUN) & Afformance (YUN): B Yüzü Kaset#3 @Peyote
16 Nisan 2010 – Kokomo (ALM) & Nekizm (TUR): B Yüzü Kaset#4 @Peyote

Detaylı bilgi için: B Yüzü BlogB Yüzü Myspace BookingB Yüzü 09 Myspace ✪