Ballard’dan siberpunk’a…


Bruce Sterling, Ballard’ın siberpunklar için ilk idol olduğunu söylüyor. Peter Lamborn Wilson (Hakim Bey olarak bilinir) ve Robert Anton Wilson tarafından hazırlanan Semiotext(e) SF isimli çalışmada, JG Ballard olmadan, hiçbirinin olamayacağının altı çizilmektedir. Kitaptaki T isimli bir karakter, çeşitli TV ve sinema yayınlarının verildiği bir dizi ekran önünde oturmaktadır. T, Ronald Reagan ve first lady […]


Ballard’dan siberpunk’a…

Bruce Sterling, Ballard’ın siberpunklar için ilk idol olduğunu söylüyor. Peter Lamborn Wilson (Hakim Bey olarak bilinir) ve Robert Anton Wilson tarafından hazırlanan Semiotext(e) SF isimli çalışmada, JG Ballard olmadan, hiçbirinin olamayacağının altı çizilmektedir. Kitaptaki T isimli bir karakter, çeşitli TV ve sinema yayınlarının verildiği bir dizi ekran önünde oturmaktadır. T, Ronald Reagan ve first lady ekranda sırıtarak görününce, bu propaganda hissiyatına daha fazla dayanamayan T, Reagan’lar onu izlerken penisini keser. T, sanal ve gerçek dünya arasındaki davranışlarının sonuçlarının farkında değildir. Reagan göndermesi, JG Ballard’a saygı duruşudur.

Bilimkurgunun, siberpunkların ya da fütüristlerin çaresizce cevabını aradıkları soruyu J G Ballard sormuştu: “Gelecekte, bir gelecek var mı?” Ballard okuyanlar bunun cevabını vermişlerdi:

Cevap “Hayır.” Hiçbiriniz için bir gelecek yok.

Simon Sellars  ✪
<
>

>>>

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

  • [Antonio Lobo Antunes] Ensest ve diktatörler

    /

  • Berlin’in İlk Günleri: Birleşme Yıllarının Sound’u

    /