Banu Tansuğ – İstanbul Pentimento


Galatea Sanat Galerisinde 12 Ekim – 6 Kasım 2010 tarihleri arasında Banu Tansuğ’un “İstanbul Pentimento” sergisi gerçekleşiyor.


Galatea Sanat Galerisinde 12 Ekim – 6 Kasım 2010 tarihleri arasında Banu Tansuğ’un “İstanbul Pentimento” sergisi gerçekleşiyor.

Pentimento, resim sanatıyla ilgili bir terim. Ressamın resim yaparken boyayla üstünü örterek yok ettiği bir bölüm ya da ayrıntının yıllar sonra yeniden belirmesi. Zaman içinde üstteki boya saydamlaştıkça, kapatılanların ortaya çıkması.

İstanbul da yıllar boyu aynı biçimde üstü örtülerek yenilenmiş, kat kat değişik kültürleri barındırmış, katmanlarının zenginliğiyle bizi şaşırtan bir şehir. Kazıdıkça birbirinden farklı ve renkli katmanlarını keşfettiğimiz, sürprizlerle dolu bir pentimento.

“İstanbul Pentimento” sergisinde ressama soluk veren şehir, tuvallerin dokusuna işlemiş. Tansuğ’un olgunlukla kullandığı tekniklerin açtığı manevra alanında, Bizans prensesleri sarayın harem kadınlarına, kiliseler camilere, düş gerçeğe dönüşüyor. Mitolojik, kutsal veya sıradan kadınlar… üzerlerindeki katmanların ardında gizemliler.

Koleksiyonun adı İstanbul Pentimento; tuvalde bugün gördüklerimizin altında neler var, henüz fikrimiz bile yok. Ne de olsa İstanbul sonsuz bir pentimento.

BANU TANSUĞ;

Robert Kolej ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Y. O. Grafik Sanatlar Bölümü mezunu. Floransa’da staj yaptı, New York School of Visual Arts’da eğitim gördü. Halen çalışmalarını Asmalımescit’teki atölyesinde sürdürmektedir. “Istanbul Pentimento” 12. kişisel resim sergisi.

http://www.banutansug.com/

Galatea Sanat Galerisi;

Asmalımescit Mah. Sofyalı Sok. No:12/3 Beyoğlu / Istanbul

Tel: +90 212 245 80 38 – 212 245 33 20

www.galateaart.com

info@galateaart.com

 ✪
<
>

>>>

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

  • Yıkıntılarda dans etmek

    /

  • Birçok gerçeklik veya hiçbiri

    /

  • [Ken Kelly] Unutulmasın diye: Pusuda Bekleyen Dehşet

    /