Beatles ve Poe: Kim bu Walrus?!

John Lennon’un asit tribi ile taş taş üstünde bırakmadığı anlarda yazdığı, bir şarkıdan ötesi, bir vecd hali olan “I am the walrus” ve Edgar Allan Poe ile kesişen hikayesi...

Ocak '09

Futuristika: Edgar Allan Poe günleri hakkında not: 19 Ocak 2009, eşsiz yazar Edgar Allan Poe’nun 200. doğum yıldönümü. Futuristika da bu kapsamda, 18 Ocak’tan başlayarak birkaç gün boyunca, Poe’nun popüler kültürdeki yansımalarının, sadece bir bölümünün peşine düşüyor. Gerisi “Bir düşün içinde bir düş.”

Edgar Allan Poe 1809-1849

“Dostum görmeliydin, nasıl tekmeliyorlardı Edgar Allan Poe’yu”
John Lennon – I am the walrus

John Lennon’un asit tribi ile taş taş üstünde bırakmadığı anlarda yazdığı, bir şarkıdan ötesi, bir vecd hali olan “I am the Walrus”, bir arıza ruhun, tüm edebiyat, müzik ve isyan evrenini bir şarkıya nasıl sığdırdiğı konulu dersidir; her sivilin, Khalkedon yurttaşının çakmadan geçmesi gereklidir.

Bono – [I am the Walrus mp3]

John Lennon kafasındaki birbirinden bağımsız üç şarkıyı birleştirmiş, duyduğu polis sireniyle, evinin bahçesinde tüm İngiliz hali ile otururken ve bir öğretmenin okulda Beatles liriklerini öğrencileriyle incelettiğini duyduğunda yarattığı uydurma dizelerin birleşiminden Walrus’u bestelemiştir. Şarkıda, kaydedildiği 1967 yılına göre büyük yenilik sayılabilecek şekilde yaylılar, gayet ön planda kullanılarak belki de bilmeden, hala çağdaş sayılabilecek bir şarkı ortaya çıkmıştır.

Lennon, Playboy’a verdiği röportajda, ilk dizeyi bir haftasonu tribinde, ikinci dizeyi bir hafta sonraki uçuşta yazdığını anlatıp, Hare Krişna meseleleriyle boşlukları doldurmuş, yazacak söz bulamadığında radyoyu açmış ve duyduğu ilk dizeleri eklemiş (Radyoda karşısına Şekspir’den Kral Lear çıkmış olması da insanlık için şanslı bir an olmuş.)

Walrus ise, Lennon beyin Lewis Carroll hayranlığının verdiği gazla, Walrus and the Carpenter şiirinden alıntıyla kendini bulmuş, şarkı sözleri boyunca, sayıklama gibi sözler, tekrarlar giderken arada Edgar Allan Poe’nun da adı geçer “Man, you should have seen them kicking Edgar Allan Poe” ve John Lennon’un “James Joyce hastasıyım ben, Finnegans Wake’den iki bölüm okudum ve de ne yazdığını anladım.” itirafı arasında en zorlu James Joyce metinlerinden Finnegans Wake’den Goo goo g’joob diye giden kısım da eklenir şarkıya.

Şarkıda Edgar Allan Poe’nun adı geçmesi aslında gayet normal çünkü John Lennon ve saz arkadaşlarının bir yıl önce çıkardığı, Beatles’ın hastası olduğu kişiler toplaması gibi bir albüm olan Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’in kapağında da bay Poe, en arka sırada yer alarak pis pis kesmektedir dünyayı.

I am the Walrus’taki ilgili şarkı sözleri
Semolina Pilchard, climbing up the Eiffel Tower. / Elementary penguin singing Hari Krishna. / Man, you should have seen them kicking Edgar Allan Poe.Tamamı

Şarkının sonunda doğru, Eyfel kulesini tırmanmakta olan Semolina Pilchard diye biri vardır, o yıllarda, rock starların evlerini basıp kariyer şişiren ve aynı amaçla John Lennon’ın 37. kattaki dairesini basan dedektif Pilcher de bu şekilde ölümsüzleşir. Evi basan polisler ve köpekleri, biraz marihuana bulmak için ortalığı dağıtırlarken, yataklarında umarsızca uzanmış John Lennon ve Yoko Ono’nun okuduğu “Edgar Allan Poe’nun tüm eserleri”ni çiğnemişlerdir belki, kim bilir?

Walrus kimdir? Albüm kitapçığında “Ben Walrus’um… Hayır değilsin.” yazar. John Lennon bir konserinde “Walrus is Paul” demiştir, şarkının yer aldığı albüm kapağında da Walrus/Deniz aygırı gibi peluşlar giymiş kişi de Paul McCartney’dir. Ancak yıllar sonra solo albümünde “Walrus bendim ama artık John’um” diyerek mevzuyu kapamıştır. ✪