Betty Bolton

1920 ile 1930 arası yıllarda önemli bir oyuncu olan Betty Bolton, Londra'da sahnelerden inmediği gibi pek çok kayıda kontralto sesini bahşetmişti. Bunlardan en popüler olanı, "Ten Cents a Dance" adlı, aşağıda -sadece- görüntülediğiniz kayıt. Devamını şuradan seyredebilirsiniz.

Nisan '08

1920 ile 1940 arası yıllarda önemli bir oyuncu olan Betty Bolton, Londra’da sahnelerden inmediği gibi pek çok kayda kontralto sesini bahşetmişti. Bunlardan en popüler olanı, “Ten Cents a Dance” adlı, aşağıda -sadece- görüntülediğiniz kayıt. Devamını şuradan seyredebilirsiniz.

Dönemin eğlencesi vodvillerin vazgeçilmez bir oyuncusu olan Bolton, sinema, radyo ve televizyonda da rahat tavırlarıyla pek çok çalışmaya katılmıştı. 1936’da başarılı kariyerine son vererek sahneleri bıraktı. Yuvarlak yüzü, anlamlı ifadesi, simsiyah saçları, kulağının arkasına taranmış saçından yüzüne doğru kıvrılan bir parça perçemi ile zihinlere kazınan görünüşüyle Bolton çok yönlü bir sanatçı idi.

1916’da henüz 10 yaşında iken sahneye çıkan Betty Bolton’un annesi West End sahnesinin işletiyordu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Odds and Ends, Mind Your Backs gibi oyunlarla tanınmaya başlayan Bolton, bazen erkek bazen de kız çocuğu rollerini üstleniyordu. Çocuk yıldız olarak son oynadığı rol ise 1919’da Finfinella müzikali idi.

Genç kızlığında müzikallerin, vodvillerin yanı sıra melodramatik oyunlarda da başarılı olan Bolton’un canlandırdığı karakterler geniş bir yelpazedeydi. Radyo tiyatrolarında dinlenen, filmlerde seyredilen Bolton, ilk televizyon yayını denendiğinde de tüm zerafeti, içtenliği, profesyonelliği ile oradaydı. 1930’lu yılların sonunda kızının doğumu ile sahnelere veda eden Bolton, 1920’li yılların Londra gece hayatına tanık son kişilerdendi. 2 Nisan 2005’te vefat ettiğinde 99 yaşındaydı.

13 Haziran 1998’de Betty Bolton aradan yıllar geçtikten sonra bu yayını tekrar izlediğinde kendisini tanır fakat çekimin tarihini hatırlayamaz.

Ten Cents an Dance

Ten cents a dance
That’s what they pay me
Gosh, how they weigh me down
Ten cents a dance
Pansies and rough guys
Tough guys who tear my gown
Seven to midnight I hear drums
Loudly the saxophone blows
Trumpets are tearing my eardrums
Customers crush my toes

Sometimes I think I’ve found my hero
But it’s a queer romance
All that you need is a ticket
Come on, big boy, ten cents a dance! ✪