Bir günlüğüne de olsa aslan olmak

[Zack de la Rocha] üretimi şarkılardan bahsederken, müziği salt melodi, beste açısından değil, söz odaklı incelemek yerinde olur. Rage Against the Machine zamanlarından itibaren, Zapatalardan Amerikan İşçi Hareketi’ne kadar çeşitli sol/muhalif/anti-küresel hareketlere müziğiyle, sözüyle ve eylemlerde yer almasıyla destek vermiş olan Zack, şimdi eski The Mars Volta davulcusu [Jon Theodore]‘la birlikte oluşturdukları ikili grubu One Day as a Lion ile aynı isimle çıkardıkları EP’de de aynen bu tavrını sürdürüyor. One day as a lion – One day as a lion.mp3 Bin yıl koyun gibi yaşamaktansa, bir günlüğüne aslan olmak yeğdir! RATM zamanından beri müziğin sadece bir eğlence metası değil, gelir
Ekim '08

One day as a lion

[Zack de la Rocha] üretimi şarkılardan bahsederken, müziği salt melodi, beste açısından değil, söz odaklı incelemek yerinde olur. Rage Against the Machine zamanlarından itibaren, Zapatalardan Amerikan İşçi Hareketi’ne kadar çeşitli sol/muhalif/anti-küresel hareketlere müziğiyle, sözüyle ve eylemlerde yer almasıyla destek vermiş olan Zack, şimdi eski The Mars Volta davulcusu [Jon Theodore]‘la birlikte oluşturdukları ikili grubu One Day as a Lion ile aynı isimle çıkardıkları EP’de de aynen bu tavrını sürdürüyor.

One day as a lion – One day as a lion.mp3

Bin yıl koyun gibi yaşamaktansa, bir günlüğüne aslan olmak yeğdir!

RATM zamanından beri müziğin sadece bir eğlence metası değil, gelir adaletsizliğinden, hayatın tam içinde yer alan sosyal/ekonomik sıkıntılara kadar her alanda söz söyleme aracı, muhalefet ve iktidarların yoldan çıkmamasını uyaran haykırış olduğunu ispatlayan Zack, ismini bir grafitinin yer aldığı, yerli George Rodriguez’in pek de ünlü olmayan fotoğrafından alan grubunda, hastası olduğumuz The Mars Volta’nın über yetenekli eski davulcusu Jon Theodore ile aynı söylemde devam ediyor: “Bin yıl koyun gibi yaşamaktansa, bir günlüğüne aslan olmak yeğdir!”

Theodore’nın davul stili hem Zack’in kızgınlığına mükemmel bir ayna görevi görürken, müzik de RATM’dan farklı olarak daha melodik vokal stili ile hip/hop, elektronik ve drum’n’bass arasında gidiyor.

Çıkış şarkıları “Wild international” ile Irak’a sözde demokrasi ihraç eden Bush’a göndermeleriyle ve uyuyamayan, yemek yiyemeyen bir halk ordusunun varlığıyla iktidar uyku uyuyamasın diye dileyen Zack, küreselleşmenin tanrısının Roma’dan bile daha genç ölmekte olduğunu ve modern zamanın tanrısının artık bir tümör olduğunu söylüyor.

One day as a lion hem poetik hem politik, pek güzel, kulak vermek gerekli. ✪

Önceki

Neden blog değil dergi?

Sonraki

Bob Dylan ve Beatles’ın kayıp şarkısı