Bir parça et ve kurtçuk: Christine Glover ile söyleşi

Produktion Kuaför: Kuaför ve post punk, endustriyel rock yayıncısı.

David Keenan’ın England’s Hidden Reverse isimli kitabı Coil, Nurse With Wound ve Current 93 gibi örnekleriyle İngiltere’nin yer altı alemini, daha çok post-punk/endüstriyel kişilerini, mekanlarını anlatıyor. Bunlardan biri de Produktion Kuaför’dü. Produktion aslında Londra’nın Kensington bölgesinde Paul Hurst ve Ross Canon tarafından işletilen bir kuafördür. John Balance ve David Tibet de dahil olmak üzere birçok endüstriyel müzisyenin kuaförüydüler. Bir süreliğine, Produktion Hair İngiltere’de Come Organisation ürünlerinin satın alınabileceği tek mağazaydı. Prodüksiyon aynı zamanda grubun işitsel ve görsel çalışmaları için kullanılan isimdi. Daha sonra Paul Hurst Avustralya’ya taşındı ve Prouduktion orada devam etti.

David Keenan: Produktion’ın nasıl ortaya çıktığını biraz anlatabilir misiniz? Önce kuaförlük yapıp sonra da endüstriyel müziği mi keşfettin yoksa tam tersi mi? Nasıl dahil oldunuz, ilk maruz kaldığınız şey neydi?

Christine Glover: Paul (Hurst) ve ben 1976 ‘da tanıştık. Sydney’de küçük bir punk hareketi vardı ve Tazmanya’dan Sydney’e taşındığında Ross Cannon’la tanıştık. Ayrılmaz olduk. 1978’ de Londra’ya gittik. Ross ve Paul kuaför olarak çalıştı ve Kensington Markets’te en üst katta bir çatı katı açıldığında Produktion Hair’i açtık. ‘Supercuts’ ifadesini biz icat ettik.

Pazar günleri Camden Town’daki Electric Ballroom’un sahnesine Produktion Hair’i çıkardık. Super 8 filmler, animasyonlar yaptık, Prodition gibi fanzinler yazdık, kolajlar yaptık, fotoğraf çektik (pre dijital kameralar).

DK: Kensington High Street Market o zamanlar oldukça heyecan verici bir yere benziyor, bana burayla ilgili anılarınızdan biraz bahsedebilir misiniz? Diana Rogerson’la orada mı tanıştın?

CG: Ross, Diana Rogerson (Crystal) ile Kensington Pazarı’nda Fetish Or Die (Fetiş Ya da Öl) adlı filmin açılışında tanıştı ve Londra’ya döndüğümüzde tanıştık. Fetish ya da Die için mücevher ve kıyafet yapıyordum ve Produktion’da Ross ve Paul ile çalışıyordum. Paul ve ben Crystal ile Archway’de yaşadık. Sonra Japonya üzerinden Avustralya’ya döndük. Japonya’daki Amerikalı performans sanatçısı John Duncan ile kayıt yaptık ve birlikte kaldık.

DK: Produktion kuaförü bize tarif edebilir misiniz? Orada da plak sattın mı? Saç keserken Whitehouse gibi şeyler çaldığın doğru mu? Kimin saçını kestin, hangi stiller popülerdi, yarattıklarından bazılarını tarif edebilir misin?

CG: Kensington Markets’teki yerinize kimin gireceğini asla bilemezdiniz. Üretim bir enerji merkeziydi. Dekor endüstriyel, ön kapı dört inç çivi çivili sacla kaplıydı, arka odada döşeme olarak bir traktör lastiği lastiği vardı. Eski berber sandalyeleri ve 50 ‘lerin Knightsbridge salonundan atılmış aksesuarlar. EQUiNoX evENT, United Dairies, Whitehouse ve Club Moral müziği, dergi ve fanzinler gibi kasetler sattık. Whitehouse kayıtları, film, fotoğraf ve kolaj sanat eserleri ile yuvarlak metal bir film kutusu seti oluşturduk. Doğru, Produktion’da bütün gün endüstriyel müzik çaldık. Favorimiz 24 saatlik Throbbing Gristle kutu seti ve Sylvie ve Babs Hi – Fi Companion’dı.

DK: Bana Whitehouse ve William Bennett ile ilk karşılaşmanızdan bahseder misiniz? İlk performanslarını hatırlıyor musun?

CG: William Bennett Whitehouse’du. Brixton’daki gecekondumuza geldi. Vejetaryen yemeğini yemeyi reddetti. Performansları gerçekten yoğun, patlayıcı ve kışkırtıcıydı; Whitehouse’dan veya izleyicilerden ne beklemeniz gerektiğini asla bilmiyordunuz. Konserlerini tanıtarak ve DJ’lik yaparak destekledik. West End’de bir kulüpteki Whitehouse performansını hatırlıyoruz. Bennett’in arkasında Un Chien Andalou filmi vardı. Whitehouse’un menajeri George (Jordi Valls), İspanyol Anarşist Kulübü’nde bir gösteri düzenledi. Bence Phillip Best bu iki gösteride de Whitehouse’la oynuyordu. Ayrıca bir gösteri için Paris’e gittik.

DK: David Tibet’le ilk nasıl tanıştınız? Onun hakkında ne düşünüyorsun?

CG: Paul ve David, 1979 ‘da Güney Londra’da tanışmamızdan önce bir süredir birbirlerine yazıyorlardı. Ortak ilgi alanlarımız vardı, Aleister Crowley, Austin O Spare, HP Lovecraft ve endüstriyel müzik. David gergindi, tutkuluydu ve onu bir arkadaş olarak görüyorduk.

DK: Bana biraz Ross Cannon ve Scarlet Harlot’tan bahseder misin?

CG: Ross Cannon en yakın arkadaşımızdı. Ramones’un “Biz Mutlu Bir Aileyiz” şarkısı temamızdı. Ross yaratıcı, spontane, komik, gerçekçi ve birlikte olunabilecek en iyi insandı. Ross, Antenna’da çalışırken Scarlet ile tanıştı ve Produktion Kuaför’üm modeli ve Ross’un karısı oldu.

DK: Ekinoks Etkinliği sırasında İngiltere’den ayrılmış mıydınız? Hala planlama işinde miydin? Produktion başka bir şey sahneledi mi? İngiltere’den neden ayrıldın?

CG: Paul ve ben Ekinoks Olayı’nın planlamasını yapmadık. Diğer olayları hatırlayamıyorum! Çalışma vizelerimiz bitince İngiltere’den ayrıldık ve Avustralya’dan tekrar başvuru yapmamız gerekti. Produktion Hair’i açtık ve Sidney’deyken Whitehouse and Nurse With Wound’un kayıtlarını dağıttık. 1983 yılının sonlarında İngiltere’ye döndük, Avrupa’da tur yaparak ve İngiltere’ye geri dönerken ek vizelerimizi iki yıl daha uzattık.

 ✪