Bizim mangalımız varsa Korelinin de “kalbi” var!

Anahtar kelimeler: Mangal, mangal, mangal, mangal, mangal, mangal, mangal...
Eylül '10

*İllüstrasyon: Elif Yıldız

Yaz sıcakları malum, gönül her hafta sonu şehir dışına kaçıp mangal gibi yürekli dostlarla beraber mangal yapmaktan yana idi. Eylül’ün gelmesiyle serinleyen havalarda artık, yaz boyunca namevcut salondan mutfağa gidecek hal, bünyede neşe bulmakta.

Sular sellere karşı bir cesaret yazın önümüzdeki son günlerinde şehir dışına kaçabilenler için bugünkü menümüzde Kore usulü Kalbi var. Kalbi ya da -daha kibarca- Galbi, Kore mutfağından namı dünyaya yayılmış bir çeşit et yemeği. Nefis bir sosa bulanan yaprak inceliğindeki et parçalarının kalın bir kemiğe sarılarak mangalda pişirilmesinden mütena Kalbi, Türk mangal gelenek ve göreneklerine oldukça uygun, denemekte fayda var.

Malzemeler:

1 kg. dana kontrfile (Ya da mangallık herhangi bir et çeşidi, ince yaprak yaprak doğranmış)
Kemik (Kontrfile parçalarına eş sayıda)
2 çorba kaşığı esmer şeker (Bildiğin şeker de olur)
2 çorba kaşığı soya sosu (Buna bir şey uydurmak zor sevgili mide düşkünü, ne yapın ne edin bulun, bulundurun…)
2 çay kaşığı susam yağı (Olmasa da olur, herhangi bir sıvıyağ diyelim)
2 çay kaşığı sarımsak (Tercihen havanda haince dövülmüş)
1 çay kaşığı kırmızı şarap (Ramazan dolayısıyla yerine üzüm suyu kullanılabilir?)
2-3 adet yeşil soğan
Bir tutam karabiber
1 adet kivinin suyu (Portakal da fena olmaz sanki…)

Kontrfileler derin bir kap içerisinde, üzerlerine gezdirilen esmer şeker ile birlikte 10-15 dakika bekletilir, dinlendirilir. Bir başka derin kapta soya sosu, şarap, susam yağı, sarımsak ve karabiber bir güzel karıştırılır. Üzerine ince ince kıyılmış yeşil soğan eklenir. Kivinin suyu, parmak uçlarıyla ete yumuşak yumuşak masaj yapılarak eşit bir şekilde yedirilir. Diğer malzemelerle önceden hazırlanmış sos, üzerlerini kapatacak şekilde etlerin üzerine dökülür ve buzdolabında en az 2 saat dinlendirilir.

Bu kadar bekledikten sonra, hazır olan Kalbi etleri yağda da, teflon tavada da kızartılsa yeridir, yenilebilir. Hatta tencere yemeği gibi bile pişirilebilir, tadından değer kaybetmez. Ama yine de en güzeli tarife sadık kalarak, kemiklere sarılmış, mangala serpiştirilen kontrfileleri sofraya çıkarmak tabi ki.

Tavsiye:

Koreliler Kalbi yaparken mangalda yanına mantar, soğan, sarımsak gibi ekstra lezzetleri de ekliyorlar ve eti servis ederken tabakları pilav ve lahana turşusu ile süslüyorlar.

Ayrıca, Kore mutfağı şu sıralar pek moda!

 ✪

Önceki

Telegraph Cabin: “Aklım bir fotoğraf kutusu gibi”

Sonraki

Ganeşa satranç oynarken