Café Lehmitz insanları, yağmur köpekleri

Banka kredisi olmayan insanlar, Tom Waits yağmur köpeklerini tanımlarken sayıklamalarının arasında bunu söylemiş ve eklemişti: Yağmurda köpekler yollarını kaybederler, eve dönemezler. İşte yolunu kaybedip bir taksi camından yağmur altında temizlenen şehri gözlerken akla düşen şarkıyı barındıran kült Tom Waits albümü Rain Dogs’un kapağı, Anders Petersen’in ilk fotoğraf kitabı Café Lehmitz’den alıntıdır. Fotoğrafın kahramanları Lily isimli kadın ve Rose isimli erkek, Hamburg’un kenar mahallelerinden birindeki bu barın müdavimleri arasında yer alan denizciler, taksi şöförleri, fahişeler, ve tamirciler arasındaki iki müdavimdir.

Şarkıyı fotoğraf açıklar, fotoğrafa şarkı eşlik eder, görüntüler gider gelir, yüzleri bir şekilde gülen kenar mahalle insanları, yüzleri hiç gülmeyen ciddi ve büyük insanlara karşı, yağmur köpekleri, artık eve dönemeyecekler.

  ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]