/

Cesur Yeni Dünya üzerine emprovize musiki denemesi – 1972

brave-new-world

1960’lı yılların sonundan başlayıp, 1980’lere kadar süren krautrock akımı Almanya’nın o dönemde güçlü plan Anti-Amerikan tavrına paralel olarak bir alt kültür tepkisi şeklinde palazlanmıştı. 1968-80 arası dönemde çoğunluğu Almanya’dan çıkan krautrock gruplarından Can, Faust, Neu!, Kraftwerk, Amon Düül gibi popüler olanları bir tarafa, oldukça politik göndermelerle çok sayıda üretim gerçekleştiren müzisyenlerin yapıtları zengin bir kaynak sunuyor.

Başaltı grupların motorik davul, mekanize müzikte yoğunlaşmaları, politik angajmanları ve kültürel kısa devre denemeleri [1. Can grubunun sanat galerisini dağıttıkları performansları, davula bir çocuğu oturtup bilinçaltından ne çıkarsa ona uyarak emprovizasyon yapmaları, Amon Düül ekibinin saatlerce süren politik sloganlarla bezeli konserleri] krautrock şeklinde kategorize edilen ekiplerin öne çıkmasına, devrin progresif rock gruplarından ayrılmasına neden oldu.

Kraut müzisyenleri robotik şarkılara yer veriyor, sesleri bozuyor, mekanik ile akustiği devrin yenilikçi elektronik denemelerine çarpıyor, yeni bir bilinç peşinde koşuyordu.

Brave New World de benzerleri gibi, yine dönemin müzisyen fabrikası kenti Hamburg’dan çıkmış ve ömrü kısa olamsına rağmen tarihi geçmeyen bir albüm bırakmış bir grup. İkisi alman diğerleri farklı uluslardan oluşan grup Reinhart Firchow (flüt, perküsyon, vokal), Lucas Lindholm (bas, piyano), Dicky Tarrach (davul, perküsyon), Herb Geller (flüt,  alto/soprano/tenor saksofon),John O’Brien-Docker (gitar, perküsyon, vokal) ve Esther Daniels’dan (vokal) oluşuyordu.

Grubun bir araya gelme amacı, kendilerini oldukça etkilemiş olan Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünyası için doğaçlama müzik yapmaktı. Yer yer arka planda duyulan vokal kısımları hariç tümüyle enstrümental bir çalışma yapan ekip, 1972’de bu kaydı gerçekleştirdikten sonra dağıldı.

BRAVE NEW WORLD – Impressions on Reading Aldous Huxley, 1972

DOWNLOAD