Futuristika, Colophon2009 – Uluslararası Dergi Sempozyumu medya partneri oldu

Colophon, bağımsız dergiler dünyasında dergi yayıncıları, uzmanları, reklamcıları, okuyucuları, tasarımcıları, dergi yayıncılığı üzerine ders verenler, öğrenciler ve ilgili yaratıcı alanlarda yer alan yaratıcı kişilerin katıldığı, Lüksemburg'da düzenlenen bir bienal-sempozyumdur. Futuristika! da, bu kapsamda Colophon 2009′un medya partnerleri arasında olacak.

Ocak '09

Colophon 2009

Colophon, bağımsız dergiler dünyasında dergi yayıncıları, uzmanları, reklamcıları, okuyucuları, tasarımcıları, dergi yayıncılığı üzerine ders verenler, öğrenciler ve ilgili yaratıcı alanlarda yer alan yaratıcı kişilerin katıldığı, Lüksemburg’da düzenlenen bir bienal-sempozyumdur.

Bu uluslararası etkinlik, 40’dan fazla ülkeden gelen katılımcılarla birlikte, bağımsız dergiciliğin önde gelen kişlerinin de dahil olduğu uluslararası dergi sektöründe tanışma ve birlikte çalışma imkanı sunuyor. İlki 2007 yılında düzenlenen sempozyumun ikincisi 13-15 Mart 2009 tarihleri arasında Lüksemburg’da gerçekleşecek. Sempozyumda sergiler, seminerler, konuşmalar, workshop’lar/çalıştaylar, çeşitli etkinlikler, deneysel dergi sunumları, katılımcıların ortaklaşa oluşturacakları bir dergi yaratım süreci, partiler (o ye!), dergi standları, fanzinler çalışması ve herşeyden önemlisi, dergi denen mucizeye gönül verenleri bir araya getiren ortam oluşuyor.

Futuristika! da, bu kapsamda Colophon 2009’un medya partnerleri arasında olacak. Nacizane desteğimizi sunduğumuz ve dergiler için çok önemli olduğunuz düşündüğümüz bu sempozyum sonunda tüm dünyada yayınlanacak We Love Magazines isimli kitapta da yer alacağız. Kendileri bizimle küçük bir söyleşi de yaptılar: Burada.

Colophon 2009 programı

Colophon, Lüksemburg merkezli bağımsız yayın grubu Tempo‘nun kurucusu ve sahibi Mike Koedinger tarafından düzenleniyor. Grup kaliteli dergiler, şirket yayınları ve etkinlikler düzenliyor. Ayrıca bir reklam şirketi ve tasarım atölyesi de var.

Colophon’u düzenleyenler arasında İngiltere merkezli yayıncı John Brown’un Tasarım Direktörü Jeremy Leslie ve İstanbul edisyonu da yayınlanan pek sevdiğimiz LeCool‘u yaratan Andrew Losowsky de bulunuyor.

Colophon bünyesinde yayınlanan We Love Magazines isimli kitap, dergiler tarihinden önemli anları, unutulmayan kapak çalışmalarını, dergi reklamcılığı hakkında püf noktaları, artık yayınlanmayan ama hep özlenen dergileri anlatıyor. Ayrıca, sanırız basılı anlamda en büyük dergi kataloğu olarak binden fazla dergiye de yer veriyor. Kitap, on değişik kapak çalışmasıyla yayımlanıyor. Kağıt denen nesneye tutkun herkes için önemli bir çalışma.

Colophound ise, yine Colophon 2007 bünyesinde yayınlanan ve editörlüğünü Andrew Losowsky, tasarımını Luis Mendo ve Suzanne Hertogs’un yaptığı bir dergi. 2009 versiyonu bu sene yapılacak olan dergi, sempozyum katılımcılarının ortak çalışmasıyla oluşturuluyor.

We Love Magazines ve Colophound için buraya bakabilirsiniz.

Uzun sözün kısası, Futuristika! Mart ayında Lüksemburg’da, sizi de bekleriz! O ye!

 ✪

Colophon 2009 – Uluslararası Dergi Sempozyumu

13-15 Mart 2009 Lüksemburg, Casino Luxembourg

Önceki

Ortadoğu’da çocuk öldürme sanatı

Sonraki

Heavy metal vazoları