“Compedium Video Errors”: Erken VHS Metafiziği

Görüntüdeki parazitler
Kasım '20

Görüntüdeki parazitler izleme kontrolcüsü kullanılarak yukarı-aşağı kaydırılabilir, ancak asla bütünüyle yok edilemezler.

“Yatay renk çubukları bir sol-sağ renk gradyanına işaret ediyor. Renkler kendilerini tamamlayıcı değerlerine geçiş yapıyorlar ve her çubuğun merkez noktası belirli bir mesafeden bakıldığında renksiz görünüyor.

“Bu video dizisinde, manuel izleme kontrolcüsünü kullanmak parazit çubuklarını basitçe böler ve yeniden birleştirir, ancak onları bütünüyle ortadan kaldırmaz. Bu, eğrilik hatası olarak bilinen şeyin, yani bandın kavisli bir deformasyonunun belirtisidir.”

“Bir genleşme ya da daralmanın neden olduğu görüntü hataları da Eğrilik Hatası’na benzer, ancak eğiklik kontrolü gibi işlemlerle sadece sınırlı biçimde düzeltilebilir. Bu bant, uzamış.”

“Anomaliler, ekranda kısa süreliğine belirip kaybolan ve bir kuyruklu yıldızın kuyruk kısmına benzeyen, çeşitli uzunluklardaki ufuklara kadar gidebilen beyaz ve siyah-beyaz noktalar ve çizgiler olarak görünüyor.”

“Süre kökenli hata düzgün olmayan bir teyp sürücüsü temelliyse, görüntünün yatayda atlamasına İzleme Hatası’nı işaret eden parazit bantları da eklenebilir.
Bu video sekansındaki düşük kontrast resimdeki bir hatadan çok, tekil kaydın tekil koşullarının karakteristiğini yansıtır.”

“Bu sekansın ilk 17 saniyesi bu PAL bandı doğru oynatma düzeninde gösteriyor (video alıntısı); daha sonra, çoklu standardı destekleyen oynatıcının PAL yerine NTSC’yi destekleyecek biçimde yapılandırıldığı durumda, bozuk oynatma düzenini görürüz. Bant fazla hızlı oynatılır, görüntü tanınmayacak denli deforme olur ve ses fazla yüksek bir perdeye çıkar.”

“Sekansın ilk 8 saniyesi bu NTSC bandı doğru oynatma düzeninde gösteriyor. Daha sonra, çoklu standardı destekleyen oynatıcının NTSC için doğru yapılandırıldığı, ancak monitörün PAL’e geçirildiği durumda (video alıntısı), bu bozuk oynatma düzenini görürüz. Renkler kesilir ve görüntü dikey olarak bastırılmış görünür.”

“Bu referans video bir VCR Uzun Çalar kasete kaydedildi ve burada da görülebileceği gibi, sadece bir VCR Uzun Çalar oynatıcıda bozulma olmadan oynatılabilir.”

“Eğer aynı VCR Uzun Çalar kasetini standart bir VCR aygıtta oynatmayı denersek, sonuç görüntüde parazit olur. Ses dizisi halen duyulabilir olsa da, fazla hızlı ve fazla yüksek perdeden olacaktır.”

“Bu video bir U-matic HB kasete kaydedildi ve yine bir U-matic HB veya SP oynatıcıda sorunsuzca oynatılabilir.”

“Bu video bir S-VHS kasete kaydedildi; burada da bir S-VHS oynatıcıda düzgün biçimde oynatılırken görünüyor. VHS kasetler S-VHS ekipmanlarında herhangi bir bozulma olmadan oynatılabilir.”

“Bu video dizisinin ilk 15 saniyesinde, PAL kaydı doğru bir şekilde oynatılıyor, ancak daha sonra venetianblind etkisi ortaya çıkmış. Görsel olarak, her iki tarama çizgisinde bir, çizgi-çiftleri oluşuyor gibi görünüyor. Renk değerleri ise orijinal renklerden zıt yönlere sapıyor. Çizgi çiftleri, sabit kalan veya ekranda yavaşça yukarı-aşağı salınan şeritlere benziyor.”

“Tek bir çiziğin bant boyunca uzunlamasına yol aldığı görülüyor. Parazit şeritleri veya görüntüleri bantta her zaman aynı yükseklikte görünür. Çizikler genellikle Buruşuk ya da Büzüşük Banttan daha ince ve daha keskin şekilde tanımlanır.”

“Bu bozulmasız referans video, LP moduna ayarlanmış bir cihazda bemg olarak oynatılan bir VHS-LP kaydını gösterir.”

“İzleme hatasının erken ve gözle görünür bir izi, görüntü genelinde hafif bir dengesizlik olarak ortaya çıkabilir; ciddiye alınması gereken izleme hatası görüntünün parazitli olmasına neden olacaktır. Buna ek olarak, tarama çizgilerinin bir kısmı yatay olarak yer değiştirebilir.”

“Dikey resim atlaması durumlarında, resim, düzensiz bir şekilde yukarı ve aşağı, her seferinde birkaç çizgi biçiminde mütemadiyen zıplar gibi görünür.”

“Bandın ilk Kafası bozulmadan etkilenmiş: hareketli görüntü hâlâ kabataslak olarak tanınabilir halde, ancak kalan diğer her bir çizgi parazitli. Ardından, tam olarak 37 saniye sonra, bandın ikinci Kafası da tıkanacak ve görüntünün mutlak kaybına neden olacak.”

 ✪

Önceki

Doğu Almanya’da futbolun son günleri: Geride kalan miras

Sonraki

köpeğin dişlerine sıkışan diş ipi gibi