DaDa bakire bir mikroptur

/

Bu kitap; Isidore Ducasse, Alfred Jarry, Wassily Kandinsky, Franz Marc, Erik Satie, Max Jacob, Urmuz gibi DADA’yı etkileyen erken dönem yazarlardan başlayıp; Cabaret Voltaire’den İlk Dada dergilerine, Birinci Dünya Savaşı dolayları ve sonrasından İkinci Dünya Savaşı ertesi izleklerine DADA’nın uzun bir metinsel seyrini dökümlüyor. 

Hugo Ball, Tristan Tzara, Emmy Hennings, Pierre Albert-Birot, Francis Picabia, Alberto Savinio, Marcel Duchamp, Ribemont-Dessaignes, Hannah Höch, Marsden Hartley, Hans Arp, Barones Else Von Freytag-Loringhoven, Kurt Schwitters, George Grosz, Weiland Herzfelde, Julien Torma, Jacques Rigaut, Arthur Cravan, André Breton, Philippe Soupault, Theo van Doesburg, Pierre de Massot, Man Ray gibi Dadacılar’ın metinleri, 20. Yüzyıl’ın ilk çeyreğinde uyanmaya başlayan diğer avangard sanat akımlarının ek metinleriyle birlikte okura sunuluyor.

70’ten fazla metnin görsellerle desteklendiği “DADA Bakire Bir Mikroptur” Ekim’de raflarda, diyorlar. ✪

  • Derleyen: Halil DURANAY
  • Sunuş Yazısı: Nil GÖKSEL
  • Çeviriler: Cemal AKYÜZ, Halil DURANAY, Abidin MAHMUT

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]