Darwin tarifleri

Akla giden yol mideden geçer: Emma Darwin'den "zeka küpüne dönüştüren" yemek tarifleri
Aralık '08

Tüm hareketliliğiyle ve vazgeçilmez lezzetleriyle yayın hayatına devam etmekte olan FutuGurme’den yılbaşı hediyesi; genç-yaşlı herkesin -bu dönemde hepimizin- ihtiyacı olan bir adet “zeka kışkırtıcı” tarifler kitabı. Emma Darwin onaylı ve imzalı tarifleri derleyenler Dusha Bateson ve Weslie Janeway. Fotoğraflar Adam Forgash tarafından, editör Signe Berstrom, tarifleri günümüzde canlandıran şef ise Jonathan Forgash.

Yılbaşı gecesi sizi yalnız bırakmayacak arkadaşlarınız, dostlarınız için entelektüel bir sofra hazırlamak istiyorsanız gönül rahatlığıyla başvurabileceğiniz bir kaynak olan kitaptaki tarifler Charles Darwin’in (Ah, Galapagos…) karısı Emma’nın mutfak notlarından derlenmiş. Aslında yemek yapmaktan hiç hoşlanmazmış Emma, fakat beslemesi gereken bir koca (adam), 7 çocuk ve 12 hizmetli olduğunu düşününce derin bir iç çekiyoruz.

Darwin’in zeka patlamalarına sebep olan Viktorya döneminden bu tariflerde ızgara mantarlar, elma pudingleri ve kompostoları, kızılcık sosları ve İtalyan kreması dikkati çekiyor. Tarifler arasında bir de Darwin’in kaleminden olan var; pirinç pilavı. Emma’nın notlarından hastalıklı bir bünyeye sahip Darwin’in beslenmesinin özenle planlandığı anlaşılıyor.

Kitap için uygulanan ve lezzetleri test edilen 55 tarif, Darwin’in 1828-1831 yılları arasında bulunduğu Christ’s College Cambridge Üniversitesi arşivlerinden derlenmiş.

“Mrs. Charles Darwin’s Recipe Book” adıyla satışa sunulan kitap Glitterati Incorporated tarafından basılmış ve günümüzde 17.99 pound değerinde.

Kitaptan bir tarif:

Fransız Usulü Kuzu Yahnisi (Soğuk havaların yemeği olarak tanımlanmış, hmm!)

Yahni için malzemeler:

Yarım çay kaşığı un
Tuz ve karabiber
1 buçuk kilo kuzu eti (kemikli, yağlı ve büyük parçalara bölünmüş)
1 çay kaşığı şeker
1 bardak su ya da et suyu
Kızartma için tereyağı
1 demet maydanoz (ince kıyılmış)

Şalgam için malzemeler:

1 kilo taze şalgam (soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış)
Kızartma için tereyağı

Öncelikle una tuz ve karabiber katılır, buzdolabı torbasına konur, içine kuzu etleri eklenir ve parçaların bu karışımla kaplanması sağlanır. Sonra tereyağı kapaklı bir fırın kabında eritilir, kuzu etleri orta ateşte hafifçe kızartılır. İçine su/et suyu eklenir ve yavaş yavaş karıştırılarak tencere dibinde biriken un parçaları sosa yedirilir. Bir taşımlık kaynadıktan sonra şeker eklenir, 1-2 dakika karıştırılır. Kapağı kapatılıp fırına konur, 165 derecede 40 dakika pişirilir.

Bıçağın ucuyla etin yumuşaklığını kontrol ediniz, hazır değilse 10-15 dakika daha pişiriniz. Tadıp eğer yeterli olduğunu düşünüyorsanız tuz ya da karabiber ekleyebilirsiniz.

Etin yumuşaklığına kanaat getirdikten sonra maydanozları pişen etlerin üzerine serpiştirin.

Servisten 20 dakika kadar önce tavada terayağını eritin ve orta ateşte şalgam küplerini sık sık çevirerek kızartın. Tuzunu ve karabiberini ekledikten sonra yahni ile birlikte servis edin.

Bon appetite! ✪