Derek Jarman ve Marianne Faithfull: Damaged English

Derek Jarman, anarşi ve punk içerikli filmlerinin yanı sıra Coil, The Smiths ve Marianne Faithfull gibi müzisyenlerin şarkılarına çektiği kısa filmleriyle, keyfinin kahyası kendisi olduğundan, bu şarkıları avangard versiyonlarla tarihin derinliklerine iç etmiştir.

Marianne Faithfull’un “Withches Music”, “The Ballad of Lucy Jordan” ve “Damaged English” şarkılarına eşlik eden Damaged English üst başlıklı filmin bütünü, bir kültürel antropoloji güzelliği şeklinde gün yüzü gördü.

Videolar bütünü de diyebileceğimiz kısa filmde, şarkılara uygun olarak okült, pagan, mistik öğeler ağır basıyor. Doğaçlama gelişeni tekin olmayan, gizli bir tarikat ritüelinde yaşananlar izlenimi veren kısa filmin, okült sembolleri yoğun kullananların piri Kenneth Anger yolunda olduğu aşikar iken, Marienne Faithfull’un aynı zamanda 30 dakikalık Kenneth Anger kısa filmi Lucifer Rising’de oynamış olduğu gerçeği, görüş mesafisini iyice maviye bulandırıyor. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]