Devon Wilson

1960'ların ve 70'lerin ünlü groupie'si Devon Wilson anlatıyor.
Mayıs '12

[sws_2_column title=””]


[/sws_2_column] [sws_2_columns_last title=””]

Devon Wilson 1940’lı yıllarda doğdu. 1960’lı yıllarda supergroupie olarak adlandırılıyordu. Jimi Hendirx başta olmak üzere, Mick Jagger, Rolling Stones’dan Brian Jones, Eric Clapton gibi müzisyenlerle takılmıştı. Hatta Hendrix ve Jagger’ı aynı anda “götürüyordu”.  Milwaukee doğumlu Devon daha küçük yaşta evden kaçıp, 15 yaşında Los Angeles’da sokaklarda yaşamaya başlamıştı. Yaşamını o yıllarda fahişelik yaparak geçirdi. New York’a geçtikten sonra 1965 yılında Jimi Hendrix ile tanıştı ve bir ayrılıp bir barışarak birlikte takılmaya başladılar. Hendrix her ne kadar hiç evlenmese de, Devon için onun yasal olmayan eşi dendi. Devon biseksüel olduğundan, Jimi Hendrix ile kadınları da kattığı orjiler düzenledi. Hendrix’in asistanı olarak tüm dünyada tanındı. Hendrix stüdyodayken, içeride kimlerin olacağına bile karar veren Devon için okült hadiselere takıldığı ve Kara Panterler üyesi olduğu söylenir. Jimi Hendrix’in 27. Yaş günü partsini Mick Jagger ile beraber olmak için terk eden Devon için Hendrix, Dolly Dagger ve Freedom şarkılarını yazmıştır. Kokain ve eroin bağımlısı olan Devon, Hendrix’in ölümünden sonra kendini toparlayamamış ve 1971 yılında Chelsea Hotel’den düşerek veya atlayarak hayata veda etmiştir.

1970 Haziranı’ında Rags Dergisi’ne anlatıyor[sws_grey_box box_size=”420″]

Stones tayfasıyla birkaç yıl önce Playboy Club’da yaptıkları basın partisinde çalışırken tanıştım. Önce Brian Jones ile çıktım. O’na diğerlerinden daha çok yakındım. Harbi Rolling Stone O’ydu. Geçen yıl ise Stones turnede olacak diye duyunca Mick arar diye düşündüm. Aradı ve konser için Philadelphia’ya gitmemi istedi. Sonrasında New York’da haftayı birlikte geçirdik. Altı güzel ve gece. Herkes benim için çok mutluydu. Bir çok hatun kıskandı beni. Ama birçok kişi de arayıp tebrik edip nasıl yaptın dedi. Jim, ne mi düşündü? Hoşlandı tabii ama kıskandı da. Mick ile Jimi birbirlerini çok sevdi.

Stones konserinin gecesinde dairede Jimi için sürpriz bir doğumgünü partisi verdim. Mick siyah beyaz bir kıyafet elidne Mafyadakiler gibi kocaman bir yüzükle geldi. Herkes çok güzel vakit geçirdi. Mick ile çoğunlukla fazla bir şey yapmazdık. Otele çıkardım ya da arkadaşları ziyaret ederdik. Kulüplere gitmeyi istemezdi. Oda servisinden sipariş verirdi. Kahve, tost, krepler. Bir gece oturup eski mi eski bir Erroll Flynn filmi izledik. Mick, oldukça seksi bir elektriği olan insandı. Özellikle de ağzı ve gözleri. Bana kalırsa adil bir seks paylaşımı var, değil mi? Bana oğlanlara benzeyen 14 yaşındaki kızlardan ya da ben hariç, 30 yaşındaki kadınlardan hoşlandığını söyledi. Bence bizimle çok az ilgiliydi ve kendi ağır tribindeydi. Ünlü mankenlerden çağrılar alıyordu, onunla yatmak isteyen yüzlerce hatun, groupie arıyordu. Kadınlara yaklaşımını biliyordu. Gelmiş geçmiş en büyük seks sembolüdür. Kızlardan onunla ilgili birçok hikaye dinledim ama sanırım benimki gerçeğe en yakın olan.

Stray Cat Blues şarkısını bilir misiniz? Bana onu belirli bir kız için yazdığını söylemişti. Genellikle kızlar için şarkı yazmazmış ama bunu yazarken aklında belirli birisi varmış. Kaliforniya’dayken kız onu arayıp kendisi için şarkı yazdığı için teşekkür etmiş. Mick kafayı yemiş çünkü kızın şarkıyı kendisi için yazdığını anlayacağını düşünmemiş. Kız anlayınca da Mick delirmişti.

Benim için de bir şarkı yazmıştı: “Annen kasaba kızıydı/babanın bu dünyayı terk ettiği yerden/Her esmer kız hesabını öder/Her beyaz oğlan ise hüzünle şarkı söyler” diye gidiyordu. Mick bana kalırsa çok iyi bir koca olurdu. Çocukları seviyor. Marianne’nin (Faithfull) dört yaşındaki oğluna çok düşkün. Neden onunla evlenmediğini anlamıyorum. Mick hakkında sevdiğim bir nokta da, erken kalkmayı sevmemesi. Her ikimizin bir başka ortak yanı da öğleden sonra ikiden önce uyanamayan insanlar oluşumuz.

Kapanış sözleri için ne demeliyim? Bilmem, belki Jimi ile evlenirim. O zaman nikah fotoğraflarımı yayımlar mısınız? [/sws_grey_box]

Devon Wilson’ın isteği ne yazık ki gerçekleşmedi ve bu röportajdan dört ay sonra Jimi Hendrix, ondan altı ay sonra ise Devon Wilson hayat veda etti.

[/sws_2_columns_last] ✪