Devrim, aşk ve idam

‘Ben, Jean-Jacgues Rousseau’nun öğrencisi… Bu adamlara seyirci kalma, özgürlüğün, erdemin baskı altına alındığını ve cinayetin egemen olduğunu izleme korkaklığını mı gösterecektim? Hayır!’
Şubat '12
Charlotte Corday

Jirondenler’in düşmesi pek çokları gibi Adam Lux’ü de etkiler. Olanları bir türlü kabul edemez Adam Lux.  Halk meclisinde;

2 Hazirandan beri dehşet içinde yaşıyorum.  Ben, Jean-Jacgues Rousseau’nun öğrencisi,  bu adamlara seyirci kalma, özgürlüğün, erdemin baskı altına alındığını ve cinayetin egemen olduğunu izleme korkaklığını mı gösterecektim? Hayır!” dedikten tabancasıyla yaşamına son vermeyi planlar. Arkadaşı Guadet ve Petion’a yazdığı mektupta;

Cinayetin zaferi yaşamımdan daha yararlı olacak bir ölümle basit ömrüme son verme kararını aldırdı. Evet, beni bu karar almaya iten ilk neden bu. Diğer neden de hocam Rousseau’yu iftira ve her tür kuşkunun üstünde yurtseverce bir eylemle anma istediğim,’ diye açıklar nedenini.

Adam Lux,  o devrim günlerinde intihar planlarıyla dolaşırken Fransız halkı  Jean-Paul Marat cinayetini konuşmaktadır.

Jean-Paul Marat, Jakobenler’in önde gelen isimlerinden biriydi. Bir süre önce Jirondenler tarafından yargılanmış, beraat etmiştir.   Beraatından sonra  “100 bin kişinin kellesini istiyorum” diyerek bağıran Marat, Jiroden yanlısı 24 yaşındaki Charlotte Corday’ın bıçağından kurtulmaz. Evinde, banyo yaptığı sırada Charlotte Corday’ın bıçak darbeleriyle yaşamı son bulur. Olaydan sonra, Marat’ın cenazesi ‘Le Pantheon’a götürülürken Corday da idama mahkûm olur.

La Mort de Marat (Marat'ın Ölüşü) adlı bir tablo (çizen Jacques-Louis David) - Copy

Fransız halkı, 17 Temmuz günü 1793’te şimdi adı Concord de Meydanı olan Devrim Meydanında, bir yük arabasıyla idam edilmek üzere götürülen Charlotte Corday’ın geçişini izliyordu.  Kalabalığın içinde Corday’ı izleyenlerden biri de Adam Lux’tü. Tesadüfen orada bulunan Adam Lux, kalabalıkla beraber Corday’ı götüren arabanın peşinden gider, kırmızlar giyinmiş solgun yüzlü kadına baktıkça ona duyduğu hayranlık büyük bir aşka dönüşür.

Charlotte Corday, Adam Lux gibi bir Rousseau öğrencisi değildi ama onun sıkı okurlarından biriydi. 24 yaşındaydı ve Marat’ı barış için öldürdüğünü söylüyordu. Charlotte Corday, yolculuğun sonunda arabadan indirir, diz üstü çöktürülür ve biraz sonra giyotin Corday’ın başına iner.  O temmuz günü Adam Lux’ün aşkı başlamadan biter.

Olaydan sonra Adam Lux daha önce kararlaştırdığı intihar fikrinden vazgeçer ve tıpkı Charlotte Corday gibi ölmemin yollarını arar.  Çok sürmez, onu öven yazılarından dolayı tutuklanır, devrim mahkemesinde yargılanır ve idama mahkûm olur.

Adam Lux, Corday’ı düşünmüş olmalı ki son anında gülümser. ✪