[Diederick Kraaijeveld] Icons in Old Wood

SODA, Hollandalı sanatçı Diederick Kraaijeveld’ın ‘’Icons in Old Wood’ adlı sergisiyle 13 Eylül 2012’de sezonu açıyor.
Ağustos '12

13 Eylül – 13 Ekim, 2012

SODA
Açılış: 13 Eylül 2012, Perşembe
Saat: 18:30

SODA, Hollandalı sanatçı Diederick Kraaijeveld’ın ‘’Icons in Old Wood’ adlı sergisiyle 13 Eylül 2012’de sezonu açıyor.

‘’Icons in Old Wood’ sergisi ‘’ 500 Kuruş’’ adlı Atatürk pulu eseri dahil olmak üzere; Steve McQueen, Ajda Pekkan gibi Türkiye ve dünyanın ikonlaşmış isimlerinin ahşaptan yapılmış renkli kolajlarından oluşuyor. Sergide sanatçının imza eserlerinden ‘’Blue All Stars’’ adlı Converse ayakkabının yanısıra bu sergiye özel üretilmiş, yeni ahşap heykelleri de yer alıyor.

Kraaijeveld’ın eserlerinin en büyük özelliği, ülkesi Hollanda’nın yanısıra farklı ülkelere yaptığı seyahatler sırasında topladığı ahşaplara hiç bir müdahalede bulunmaması. Kendi orjinal renk ve dokularını muhafaza eden bu rengarenk ahşap parçalar tek tek elle kesilip, farklı yüksekliklerde monte ediliyor.

Bugüne kadar dünyanın pek çok ülkesinde sergiler açan sanatçının eserleri bir çok seçkin özel ve kurumsal koleksiyonlarda yer almaktadır. 2010 yılında Paris’te gerçekleşen ’’ARTAQ’’ adlı uluslararası bir yarışmada ‘’Heykel Ödülü’’nü kazanmıştır.

[box style=”media”]

Diederick Kraaijeveld

1963 yılında Hollanda’nın Lahey şehrinde dünyaya geldi. Leiden Üniversitesi’nde ‘’Modern Tarih’’ bölümünden mezun oldu. Teksas Üniversitesi’nde ‘’Yaratıcı Yazarlık’’ eğitimini tamamladıktan sonra 90’lı yılların başında profesyonel muhabirliğe başladı. Diederick’in araştırmacı ruhu onu Hollanda’nın önde gelen televizyon kanalı RTL4’de başarılı ve ödüllü bir araştırmacı gazateci olmasını sağladı. Boş zamanlarında ahşaptan yapılmış 60’lı yılların ünlü Amerikan arabalarını yapmaya başladı ve bu başyapıt sayılacak eserlerini arkadaşlarına hediye etti. Bir süre sonra bu hobi öylesine büyük bir tutkuya dönüştü ki, profesyonel mesleğini bırakıp artistik kariyerine ’’Oudhout’’ (Eski Ahşap) adı ile devam ediyor.[/box] ✪

Önceki

Bicycle Film Festivali İstanbul’da

Sonraki

In several aspects // Halka sanat projesi