[Dünya Basın Fotoğrafları 2015] Yaşamak denen şey

World Press Photo Vakfı tarafından düzenlenen Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi, İstanbul'da
Ağustos '15

Amsterdam merkezli World Press Photo Vakfı tarafından düzenlenen Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi Forum İstanbul’da ziyarete açık. Bir takım rakamlar ve ansiklopedik bilgiler (basın bültenlerinin işi o) vermeden direkt konuya geçiyorum. Klişe tabirle insanı yerine mıhlayan fotoğrafların başında benim için Darcy Padilla’nın Uzun Süreli Projeler Kategorisi’nin birincisi Aile Sevgisi geliyor. 20 yıllık bir süreçte Julie Baird’in ve geride bıraktıklarının hikayesini görüyoruz. Yaşamak denen şeyin savaşmaktan farksız olduğunu bas bas bağıran fotoğraflar insanın içini acıtıyor.

Dünya Basın Fotoğrafları 2015 1
Darcy Padilla – Aile Sevgisi

Jerome Sessini’nin Flaş Haberler Birincisi fotoğrafları 17 Temmuz 2014’te Amsterdam – Kuala Lumpur uçuşu esnasında karadan atılan bir füzeyle düşürülen Malezya Hava Yolları’na ait uçaktan arda kalanlarla ilgili. Bana hayvanlı belgesellerden alışkın olduğumuz bir şeyler çağrıştırdı ama koltuğunda ölü yatan adamı kasap reyonlarındaki ürünlerden birine benzetirseniz de itirazım olmaz hani.

Dünya Basın Fotoğrafları 2015 2
Jerome Sessini

Pete Muller’ın Ebola virüsünün yok ettiği yaşamlarla ilgili Genel Haberler Birincisi fotoğrafları kıyamet sonrası bir filmin set görüntüleri gibi. İnsan ister istemez ilaç şirketlerinin arka bahçelerinde neler dönüyordur diye merak ediyor.

Pete Muller - Ebola
Pete Muller – Ebola

Kacper Kowalski’nin Uzun Süreli Projeler İkincisi fotoğrafları hipnotize edicilikleriyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda pilotluk yapan fotoğrafçının yerden yaklaşık yüz elli metre yükseklikten gyrcopter ve benzeri aletler vasıtasıyla çektiği fotoğraflar ilk bakışta garip şekilde bir şeylerin çok yakından çekilmiş halleriymiş gibi duruyorlar.

Kacper Kowalski
Kacper Kowalski

Güncel Meseleler İkincilik Ödüllü Tomas Van Houtryve’nin fotoğrafları da drone ile çekilmiş ve bir adım geri atıp tekrar tekrar bakma isteği uyandırıyorlar.

Tomas Van Houtryve
Tomas Van Houtryve

Spor Kategorisi Birincisi Bao Tailiang’ın Messi’nin Dünya Kupası’na bakarken yakaladığı, kaybetmesine rağmen niyeyse bana muzip gibi gelen gülüşü hoştu. Buradaki “hoşluk” o kupayı kaldıramamasından geliyor benim için. Messi ve Ronaldo (No 9’a saygılarımı sunarım) gibi isimlere niyeyse hiç ısınamadım. Zaten Arjantin de o futbolla finale kadar nasıl gelebildi, anlayabilmiş değilim.

Bao Tailing - Messi
Bao Tailing – Messi

Sergide Agence France Press (AFP) muhabiri Bülent Kılıç’ın da Flaş Haberler Tek Fotoğraflar’da birincilik ve üçüncülük kazanan iki fotoğrafı bulunuyor. Kobani’de gerçekleşen hava saldırısının hemen ardından çektiği fotoğraf konumu ve zamanlaması açısından oldukça etkileyici. Bu dünyaya değil de başka bir gezegene aitmiş gibi.

Bülent Kılıç - Kobani
Bülent Kılıç – Kobani

2 Eylül’e kadar devam edecek olan sergi, Forum İstanbul’un Sea Life Akvaryum tarafındaki giriş/çıkışında. İkea’ya, Koçtaş’a, Decathlon’a yolunuz düşerse ya da çoluğunuzu çocuğunuzu Legoland’a götürecekseniz görmeden geçmeyiniz.

Sergiye paralel düzenlenecek olan Fotomaraton etkinliğine dair ayrıntılı bilgi için şuraya bakabilirsiniz. ✪

Önceki

Reinhard Scheibner: Aşık olunca insanların suratlarında beliren o koyunsu ifade

Sonraki

Filippo Tommaso Marinetti – Piston