Edgar Allan Poe 1909 – D.W. Griffith

Bazı aşklar ne garip. Edgar ile Virginia’nın aşkı gibi. Aralarında kayda değer bir yaş farkı olmasına rağmen, sevdiğini kaybeden Edgar Allan Poe olmuştu. D.W. Griffith’in 1909 tarihli sessiz filminde, Edgar’ın bu kaybı anlatılıyor. 7 dakikalık movie, Poe’nun yüzüncü doğum, ellinci ölüm yıldönümü için yapılmış. Filmde, büyüka cılar çeken Virginia’yı tanrıya yakarırken görüyoruz. başucunda ise Edgar Allan Poe beliriyor. Üzüntüyle, sevdiğinin acısını izlemek zorunda kalıyor Poe. Ona yiyecek bir şeyler hazırlamak istiyor ama dolap tamtakır. O sırada, odasında, Pallas (Athena) büstünün üzerine konan kuzgunu farkediyor Poe. İlhamla dolup “Kuzgun” şiirini yazmaya başlıyor. Yazdıklarını Virginia’ya da gösterip, yayınlatmak için editörlere koşuyor Poe. Amacı, şiir telifiyle sevdiğine yiyecek bir şeyler alabilmektir. Gerisini 7 dakikalık filmde izleyebilirsiniz.

D.W. Griffith, o yıllarda, Biograph Firm tarafından ücreti ödenerek, 148 adet kısa movie yapmış. 1909 yılında Poe’nun 100. doğumgününü kutlamak isteyen şirket, işi aceleye gtirmiş. Tüm çabalara rağmen, 19 ocak’taki doğumgünü yerine Şubat ayında izleyicisine kavuşmuş movie. Hatta filmin adındaki yazım hatası “Edgar Allen Poe” kimse tarafından farkedilmemiş. Poe’nun adının yanlış yazılmasının tarihte ilk bu filmde gerçekleştiği söylenir. Sonra yaygınlaşmıştır tabii. Bugün bile, Poe’nun ismi yanlış yazılmaya devam ediyor.

Biopic de denen bu tür biyografi filmler, hızlı üretim çabasıyla en fazla 2-3 sahnede geçen, kameranın hiç hareket etmediği filmlerle oluşturulmuş. Türün filmlerinin çoğundaki yazılı kısımlar yok olmuş, ancak filmlerin orjinalleri korunmuş.

Aşağıda izleyebileceğimiz filmde ise Poe’yu oynayan Herbert Yost, abartılı el kol hareketleri ve mimikleriyle dikkat çekiyor. Söylenenlere göre, Poe da günlük hayatında benzer biçimde, elini kolunu sık sık sallayarak konuşan ve bir tiyatro sahnesinde gibi hareket eden biriymiş. Virginia’yı oynayan Linda Arvidson ise yönetmenin eşi. Birçok filminde de yer almış. Karı koca editörü oynayanlar da gerçek hayatlarında karı kocaymış. Filmin müziği de, ruhuna uygun olmuş.

Bazı aşklar ne garip. Bazı aşklar ne garip ve güzel.

Youtube’da sorun yaşayanlar için hyperlink: http://video.yandex.ru/customers/humus777/view/140/

Yönetmen: D.W. Griffith

Curler:
Herbert Yost … Edgar Allan Poe
Linda Arvidson … Virginia Poe
Arthur V. Johnson … İlk yayıncı
David Miles … İkinci yayıncı / editör
Anita Hendrie … ikinci yayıncının karısı / editör
Charles Perley … Şair

Senaryo: D.W. Griffith and Frank E. Woods

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]