Edo dönemi teknoloji

Japonların robot aşkı 18. yüzyılda da doruktaydı. Yumihiki Doji ya da "Okçu Çocuk" otomatı, Edo dönemini Japonya'sında Karakuri'nin (İnsanlara benzeyen mekanik kuklalar yapma sanatı) zirvesi olarak kabul ediliyor. İlk kopyası Toshiba şirketinin kurucusu Tanaka Hisashige tarafından 1850'de yapılan mekanizmanın, 1998 yılında Karakuri ustası Tamaya Shobei elinden çıkma röprodüksiyonun animasyonu ise şöyle:

Mart '08

Japonların robot aşkı 18. yüzyılda da doruktaydı. Yumihiki Doji ya da “Okçu Çocuk” otomatı, Edo dönemini Japonya’sında Karakuri‘nin (İnsanlara benzeyen mekanik kuklalar yapma sanatı) zirvesi olarak kabul ediliyor. İlk kopyası Toshiba şirketinin kurucusu Tanaka Hisashige tarafından 1850’de yapılan mekanizmanın, 1998 yılında Karakuri ustası Tamaya Shobei elinden çıkma röprodüksiyonun animasyonu ise şöyle:

karakuri.gif

Karakuri Ningyo yani “şaşırtıcı hünerlerle insanları eğlendiren kuklalar“‘dan Yumihiki Doji, içinde mekanizmanın bulunduğu 30cm yüksekliğindeki bir platforma oturuyor, ok alıp atma hareketini 4 defa tekrar ediyor ve seyircileri heyecanlandırmak için düzenlendiği şekilde her 10 atıştan bir tanesinde hedefi şaşırıyor. Domo arigato Mr. Roboto! ✪