Francis Picabia

Tarık Bal, şair ve ressam Francis Picabia’nın bir tablosunu okudu.
Ocak '13

picabia

[Ü]stteki resim; evrimin, dışavurumudur. Basit renklerle anlatılmış, evrimin aslında basit olduğunu ve bu olgu “üst üste” geldiği için anlaşılmaz olduğunu vurguluyor.

Yerde dört vücut vardır. Sadece kadın ayaktadır. Kadın Havva’dır, sağında yatan adam Adem’dir. Adem’in kolları başının arkasında umarsız bir tablo çizer. Balık Havva’nın içinden görünür, evrimin getirdiği yükü Havva taşır.

Diğer iki vücut ise Kabil ile Habil’dir. Kabil tarihteki ilk katildir de aynı zamanda. Kabil, Habil’den büyüktür. Öldürme nedeni, kıskançlıktır. Güçsüz bir şekilde yerde yatar. Üreme organına yakın bir yerde, bir kadının başı görünür. Aynı zamanda burası balığın ağzının bittiği yerdir. Evrim, aynı zamanda pislikleşmeyi buyurmuştur. Kadın başı, Habil’in üreme organına yakılığı daha küçük olduğu için anneden aldığı libidoyu gösterir. Kabil bu libidodan mahrum kaldığı için içten içe ona karşı kötü hisler besler. Altta olan yengeçler, bu kötü fikirlerin temsilidir. Büyük olan Kabil’in yanında küçük ise Adem’e yakındır. Yani kıskançlık “büyük kişiye” yaklaşmaz fazla. Adem ise umursamazlığa devam ederek izler bunları. Gökyüzündeki iki kuş ise Havva ile Habil içindir. Habil’in üstüne gelen kasın eskizinin ayakları ise Adem’e dönüktür. Adem’in umursamazlığı bu yüzdendir işte. İki kadında onundur. Biri gerçekte Havva diğeri Havva’nın üç erkeğe verdiği libido. Kabil sol eliyle Habil’e dokunur. Bu çok önemli bir ayrıntıdır çünkü; Kabil kalbine yenilerek öldürmüştür kardeşini. Ve balık ağzıyla Habil’i yemeye gelmiştir. Evrimde güçlü olan kazanır.

Arkadaki gemi özgürlüğü temsilidir. Evrim’le bizi terk eden özgürlük… Ona ancak ruhumuzla algılayabiliriz artık. Ya kuş olacağız ya da yengeç. Soldaki kaktüs ise evrimin zorlu sürecine binaendir.

Vücutların bulunduğu kara parçası, bir tepeyi andırır ve Adem ile Kabil sanki sürükleniyormuş gibidir de aynı zamanda. Havva’nın başı yere dönüktür. Bu üç erkek bedeninde sıkışmıştır artık… Konuşma hakkı sadece Adem’dedir, müzik kutusu onun yanındadır. Davul yanında iki salkım vardır, bu ise Adem’in testisleridir. Adem istediği zaman onları alarak müziği çalar ve hareketine devam eder!

Habil sol eliyle kulağını kapatır, kalbini duyamaz. Annesinden aldığı libido yeter ona. Kabil’i bu kıskançlığa iten en büyük etken ise kuşkusuz Havva’nın sol eliyle onun yüzünü tekmeliyormuş gibi görünmesidir. Havva artık ondan libidosunu çekmiştir ve Habil’e yönelmiştir küçük olduğu için ve Habil’de günü geldiğinde bunlardan faydalanamayacaktır. İlk katili buna sürükleyen ise kuşkusuz Adem’in sol bacağıdır. Havva’yı kıskanması Kabil’e bunu yaptırması bunun göstergesidir. Aslında tek suçlu Adem’dir burada o ise evrimin en büyük kanıtıdır.

Evrim, düşünmeyi getirmiştir insanoğluna. Düşünmek ise, sadece pislikleşmektir… ✪