Ganeşa satranç oynarken

En passant/Geçerken alma: Piyonlar için geçerli olan bir “alma” hamlesidir. Diyelim siyah piyon, kendi beşinci sırasına ulaştıktan sonra, karşı takımda yerinden hiç oynamamış ve hemen yan sütunda bulunan beyaz bir piyon iki kare ilerlerse -ki bu durumda yan yana gelmiş olurlar-, siyah piyon onu tek kare ilerlemiş gibi sayarak çarpraz şekilde, o sütunun boş karesine ilerleyerek alabilir. Bu hamleyle sadece ilk durumda alabilir, sonrasında tur ilerleyince bu kural ortadan kalkar. Pek bilinmeyen bir kuraldır, rakibi şaşırtabilir.

*Görsel: Mahir Duman ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]