Gezi’den Çanakkale’ye – Ece Ayhan ve isyan

Ece Ayhan Sivil Girişimi, bu yıl Gezi Direnişi'nin ruhuna uygun olarak, şairin eserlerindeki itiraz, red, karşı çıkma ve isyan temalarını bir Forum ile ele alıyor
Temmuz '13

 

Ece Ayhan ve isyan
Tarih: 20 Temmuz 2013 Cumartesi – 18.30
Mekan: Halk Bahçesi – Çanakkale

Ece Ayhan Sivil Girişimi, bu yıl Gezi Direnişi’nin ruhuna uygun olarak, Çanakkaleli şair ve etikçinin eserlerinde İtiraz, Red, Karşı Çıkma ve İsyan temalarını konuşmak/tartışmak üzere bir Forum düzenliyor.

Ece Ayhan’ın şiirinde, İsyan ve Direniş’i Çanakkale’de uzmanlar, okurlar ve yurttaşlar olarak değerlendireceğiz.

Konumuz, “Devletin/iktidarın ortak ve yanlış sorularından bir halk çocukları ayaklanmasının kalbine…” olacak.

Ece Ayhan Sivil Girişimi’nin bu yılki etkinliğine hepiniz davetlisiniz.

Ece Ayhan Sivil Girişimi
Türkiye’nin aykırı, muhalif, mülksüz, sipsivil şairi/etikçisi Ece Ayhan’ın ana ve mezar kenti Çanakkale’de, bir grup okur, 2008 yılından bu yana sürdürülen Sivil Girişimi yeniden örgütleyerek (Aşk), ‘Ece Ayhan Kültür Evi’ ile ‘Ece Ayhan Arşivi’ni kurmak ve her yıl ‘Ece Ayhan Buluşmaları’ düzenlemek amacıyla çalışmaya başladı.

Tüm çalışmaların, küflü/paslı nostaljik bir yaklaşım yerine, şiir, edebiyat, tarih, resim, müzik, felsefe, ahlak gibi alanlarda ‘iktidar ve otorite karşıtlığı’ ruhu ve gönüllülük ilkesinde gerçekleşmesini isteyen Sivil Girişim, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki Ece Ayhan okurlarını, önce sanal ortamda bilahare Çanakkale’de bir araya getirmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Yalı Hanı’nda süren toplantılarda, Ece Ayhan konusunda araştırma yapmak isteyen akademisyenler, edebiyatçılar, öğrenciler ya da okurların yanı sıra, Ece Ayhan’ı henüz okumamış/tanımayanlar için de çeşitli etkinlikler tasarlanıyor.

Bu duyuru ile, Ece Ayhan Sivil Girişimine katkıda bulunmak isteyen herkesi, bizimle temasa geçmeyi çağırıyoruz. Öneri, görüş, dilek ve eleştirilerinizi bize ulaştırabilirsiniz. Elinde, arşivinde ya da bir tanıdığında Ece Ayhan’la ilgili bilgi ve belge olan okurların katkısıyla, tüm bilgilerin bir merkezde toplanmasını, böylelikle herkese açık büyük bir arşivin yaratılmasını istiyoruz. ✪

Önceki

Cümhurenin çıkardığı gürültü

Sonraki

Mr. Nobody ile Gelecekteki Hatıralar Denklemi