loader image
Bu yazı 13 seneliktir ve [Futuristika!] mevcut editöryal anlayışını yansıtmama ihtimali yüksektir. Lütfen bunu göz önünde bulundurup okuyunuz veya hiç okumayınız. [Behold. This post is pretty old. Please keep its age in your mind while reading.]

Bebeklere sanat

Büyükler için olur da bebekler için olmaz mı? Ağaç yaşken eğilir mi? Bebekler için sanat kitabı hazırlamak aslında çok kolay; örnek bir çalışma için Guardian'a bağlanıyoruz.

Sol - Paul Morrison / Sağ - Takashi Murakami

Araştırmalara göre bebeklerin de  görme, işitme, dokunma, tat ve koku gibi uyaranlara karşı duyarlı olduğu bilinmektedir fakat hangi duyunun en önce geliştiği ve en temel duyu konusunda farklı görüşler vardır.

Varılan ortak nokta ise bebeklerin, gelişme döneminde, çevresini diğer duyulardan önce görme duyusunu kullanarak algılamasıdır. Yeni dünyada 2. aydan itibaren renklerden çok şekillere ilgi duyan bebekler, insan yüzlerini diğer şekillere, kontrast renkleri düz şekillere, yuvarlak şekilleri de çizgili şekillere tercih etmektedirler.

İçeriğinden örnekler gördüğünüz kitap, bebekler için bir sanat kitabı. 12 adet monokrom eser, Bridget Riley, Julian Opie, Kazimir Malevich, Gary Hume gibi sanatçılara ait. [simpleviewer=77,650,800] ✪