Gitaristler Buluşması – Okay Temiz – Erkan Oğur

Indigo, müzikseverlere Bülent Ortaçgil ile başlayan birbirinden farklı deneyimler yaşatmaya “Gitaristlerin Buluşması” & Erkan Oğur “Anatolian” ve Okay Temiz “Oriental Wind” projeleri ile devam ediyor.
Kasım '10

4 Kasım

Kapı açılış: 21:00

Konser saati: 22:00

”Gitaristler Buluşması”

Akın Eldes, Bilal Karaman, Sarp Maden

Davulda Volkan Öktem, Basta Eylem Pelit

Türkiye’nin kendi tarzlarında virtiöz olan üç önemli gitarcısını 4 Kasım gecesi İndigo’da aynı sahnede buluşturan bu projeye Davulda Volkan Öktem ve Basta Eylem Pelit’de eşlik ediyor.

8 Kasım

Kapı açılış: 21:00

Konser saati: 22:00

Okay Temiz / ”Oriental Wind”

Önder Focan (Gitar), Yahya Dai (Saksofon), Ahmet Özden (Zurna), Ahmet Türkmenoğlu (Bas), Mahmut Yiğittürk (Kanun)

Okay Temiz’in İsveç’te kurduğu efsanevi caz grubu Oriental Wind İstanbul’u ziyaret ediyor. Oriental Wind 1977 yılında piyasaya sürülen ve kayıtları Stockholm’de alınan eski Okay Temiz albümünden adını alan farklı bir proje. ‘Usta perküsyonist ve ritim ustası Okay Temiz’in önderliğindeki projede şu ana kadar birçok farklı sanatçı çalıştı. Ahmet Özden, Yahya Dai, Önder Focan, Ahmet Türkmenoğlu ve Mahmut Yiğittürk gibi usta isimler 8 Kasım Pazartesi gecesi Indigo sahnesinde Okay Temiz’e eşlik edecekler.

9 Kasım

Kapı açılış: 21:00

Konser saati: 22:00

Erkan Oğur / “Anatolian”

Türkiye’nin önemli davulcularından Turgut Alp Bekoğlu ve Volkan Öktem, aynı sahnede buluşuyor.

Piyanoda Genco Arı, Saksofonda Engin Recepoğulları, kavalda Sinan Cem Eroğlu, Basta Ozan Musluoğlu ve Volkan Çanakkaleli önderliğinde ritm grubu(çeşitli perküsyonlar)

ve

TELVİN

Gitar Erkan Oğur

Davul Turgut Alp Bekoğlu

Bas Ozan Musluoğlu

Erkan Oğur 1995 yılında İlkin Deniz ve Turgut Alp Bekoğlu ile biraraya gelip TELVİN’i kurdular ve müzikle ilgili arayışlarını birlikte sürdürmeye başladılar. Bu arayış “telvin” kavramının müzikteki ifadesi idi. 10 yıl boyunca aralıklarla, gerek ulusal ve uluslararası festivallerde,gerekse performans mekanlarında müziklerini icra ettiler. 2006 yılında ilk albümlerini yayınladılar. Telvin renkler anlamına geliyor. Tasavvuf erbabı, haldenhale geçmeye, karar haline doğru yürüyüşe telvin diyor.

Yunus Emre’nin telvini anlattığı şiirindeki gibi ;

“Hak bir gönül virdi bana ha dimeden hayrân olur
Bir dem gelür şâdi olur bir dem gelür giryân olur”

(İnsan ruhunun kendi içinde, kutuplar arasında çalkanışı tasvir edilmiştir. Mısra başındaki “bir dem” kelimesi, ruhun durmadan değiştiğini anlatır.)Tutku, korku, aşk, hırs, nefs gibi insani zaaflardan, egolardan arındığınız noktada hâlâ müzik varsa, bu saf müziktir . Temalar, kainattaki müzik enerjisinin Anadolu’ya hediye edilen kısmına dayalı olarak biçimlenip, geniş doğaçlamalariçeren kendine özgü tavrıyla halden hale geçmeyi ifade etmiş, yaşamımızdaki müzik hallerinin de bir ifadesi olmuştur. Telvin hem iddaasız hem de sınırsızdır. Telvin bir mekan ise biz kapısını dışardan çaldık. Şans eseri kapı açıldı. İçeri girdik ve kapı üzerimize kapandı. .. içeride kaybolduk. Dışarıya açılan kapıyı arıyoruz. Müzik geçmişe ait bir olgudur… gelecekte müzik tabiki olacaktır ama gelecekteki müziğin varlığı geçmişine bağımlıdır.

http://www.telvin.com.tr/

 ✪

Önceki

Ferhat Uludere: “Derdimize derman olamayan yerler…”

Sonraki

Nejat Satı – Dil Altı