Gizli bir kulübün hikayesi

Ali Abaday Futuristika! için Lee Marvin ve Oğulları'nı yazdı. Belki gerçek oğulları değiller ama hem ona çok benziyorlar hem de şöhret sahibiler.
Eylül '11
Jim Jarmusch

Gizli kulüpler çoğu kişinin ilgisini çeker. Üyeler dışında kimsenin bilmediği toplantı yerleri, kulübün ritüelleri, üye seçimleri ve daha bilinmeyen durumlar merakla birlikte dedikoduları da beraberinde getirir.

Kimileri bu gizli kulüplere üye olmak için uğraşırken, kimileri de onları deşifre etmeyi görev bilir. Ancak bazen öyle kulüpler vardır ki, varolduğu bilinse bile üye olmak herkesin harcı değildir.

Ünlü yönetmen Jim Jarmusch’un kurucusu olduğu bir “yarı-gizli” kulüpte böyle merak cezbeden ama herkesin de üye olamayacağı bir yapı içeriyor.

Jarmusch kendisinin ünlü oyuncu Lee Marvin’e olan benzerliği fark ettikten sonra Lee Marvin’in Oğulları (Sons of Lee Marvin) adında bir kulüp kurmuş.

Bu kulübe üye olmak için Lee Marvin’e oğlu kadar benzemek ve şöhret sahibi olmak gerekiyor. Şu ana kadar kulübe üye olanlar arasında bilinen isimler Nick Cave, Iggy Pop, Tom Waits, Neil Young, Josh Brolin, John Boorman’ın adı geçiyor ancak kulüp gizli olduğu için emin olunamıyor.

Tom Waits

Üyelerinin belli aralıklarla buluşup, Lee Marvin filmleri izlediği Lee Marvin’in Oğulları kulübü içinde en ilginç hikaye ise Tom Waits’e ait.

Bir gün barda otururken barmenin kendisine Tom Waits olup olmadığı sorduktan sonra köşede oturan kişinin kendisiyle konuşmak istediğini söylemesiyle başlıyor olay.

Waits karanlıkta yüzünü göremediği kişinin yanına yaklaşınca karanlıktaki kişi, “Otur, seninle konuşmak istiyorum” diyor. Waits ise öfkeli bir şekilde onun kim olduğunu soruyor. Yabancı cevap vermediği gibi, “Şu Lee Marvin’in Oğulları saçmalığı” nedir diye sorunca iyice küplere binen Waits bunun gizli bir kulüp olduğunu ve konuşmayacağını anlatıyor. Yabancı ise bu kulübü dağıtmalarını istiyor. Peki bu gizemli yabancı kim mi? Lee Marvin’in gerçek oğlu.

Bu olay üzerine bir süre düşünen Waits ve kimi kulüp üyeleri bunun biraz aşağılayıcı olup olmadığına kafa yoruyorlar. Ancak sonuçta yapmak istediklerinin usta aktöre olan sevgilerini göstermek olduğuna karar verip kulübün devamı etmesi kararını veriyorlar.

Şimdi bilinen kulübün hala devam ettiği, yeni üyeler aldığı, maalesef kadınlar üye olamıyor ve genelde New York’ta buluştukları.

Kim Bilir belki Jarmusch bir gün kendi kulübünden ilhamla da bir film yapar ve biz de kulüp hakkında biraz daha bilgi sahibi oluruz. ✪