Türkmenistan’dan doğan Gunesh

/

1970’lerin sonunda Rishad Shafi önderliğinde kurulan, Türkmenistan çıkışlı bir progressive jazz grubu. Etiketlendirme manyağı olmaya gerek yok. Bazı çalışmaları basbayağı bizim o zamanların Cem Karaca’sı, Moğolları gibi akıp gidiyor. SSCB zamanında kurulan grup, yine o zamanlar, SSCB dışında da ismini duyurmayı başarmış -duyurmasına izin verilmiş- sayılı gruplardan.

Sovyetler’in, kayıtların yapıldığı tek şirketi olan ve tabii ki devlet yönetiminde çalışmalarını sürdüren “Melodiya” tarafından 1980 yılında ilk çalışmaları yayınlandı. Buraya alıntıladığımız şarkılardan Türkmencenin rock ile uyumunu görürken, Obman gayet Türkçe ilerliyor, “yalan, yalan seni sevmediğim…” Uzaklardan, ama tam olarak bizden bir çalışma, maveraünnehirden beatniklere giden bir köprü.

Nevetski Dinle

Obman Dinle ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]