Hangi lider ile uyumak istersiniz?

null

Belgrad’da merkez tren istasyonundan az uzaktaki “Bay Başkan” (Mr. President) oteline doğru ilerliyor bir Alman kadın turist. Az sonra otelin 501 numaralı odasında yatağa uzanıyor. Yatağın üstünde Adolf Hitler’in bir yağlıboya portesi duruyor. Bunda şaşılacak pek bir durum yok zira odanın diğer adı “Hitler Odası”.

Otellerin daha fazla müşteri çekmek için yaptıkları yeni tasarımlardan yola çıkan Dusan Zabunovic otelinin yeni dizaynını belirlerken geçmiş ve günümüzden liderleri temel almış. Otelin girişinde sizi ABD Başkanlarının tabloları karşılıyor. Odalar ise liderlerin isimleriyle anılıyor. İsteyen Stalin’in, Margaret Thatcher’ın ya da Fidel Castro’nun odasında kalabiliyor. Kral dairesi ise dağılan Yugoslavya’nın eski Devlet Başkanı Josip Broz Tito’ya ait. Jakuzide yolculuğun yorgunluğunu atarken tam tepenizde Tito’nun resmini görebiliyorsunuz.

Baba ve oğul Bush’un odaları olmasına rağmen en çok tepki doğal olarak Hitler’in odasına gelmiş. Belgrad Yahudi Cemaati bu odanın değiştirilmesini isterken Zabunovic “Müzelerde Hitler ile ilgili heykeller varken benimki neden suç olsun? Hitler’i ve yaptıklarını unutturmak onun kurbanlarının kemiklerini sızlatmak olur” diyerek kendini savunuyor. Ayrıca Hitler’i takdir etmediğini de sözlerine ekliyor.

Zabunovic odaların müşteri profilinin değiştiğinden de bahsediyor. Ruslar genel olarak Stalin’in odasında kalırken Almanlar Hitler’i tercih ediyormuş.

Tito ile bir gecenin maliyeti şimdilik 500 dolarken Hitler ile kalmak ise düşünülenin aksine sadece 200 dolar. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]