Her istediğini her istediğin an yapabilmek: Xiu Xiu

xiuxiu.gif

Jamie Stewart'ın grubu Xiu Xiu'nun yeni albümü "Woman as lovers" ile kara mizah pop, haikular ve travesti kahramanlarla şenlenen bir dünya.

Şubat '08

xiuxiu.gif

Xiu Xiu diye tabir edebileceğimiz, şiu şiu diye telaffuz edebileceğimiz, Mark E. Smith’in The Fall’u ya da Ian Curtis’in Joy Divison’ı peşinden giden Jamie Stewart’ın grubu Xiu Xiu dans anlayışından uzak bir post punk icra ediyor. Yeni albümleri Woman as lovers’ın açılış şarkısı I Do What I Want, When I Want üflemelileri de bünyesine katarken suratı asık ama içten içe neşeli çocuklar gibi bir köşede her an yaramazlık yapmayı bekleyen ruh hali aşılıyor.

Grubun dipteki insanı Jamie Stewart, ilk sesleri duyulduğu zamanlarda bir kişisel kahramanını şöyle anlatmış:

Penceremde Brezilya’da travesti seks işçileri arasında AIDS’i önleme eylemcisi olarak çalışan bir transseksüelin fotoğrafı var. Olayların gidişatına göre kendisi de zaman zaman seks işçiliği yapmak durumunda kalıyor. Ne zaman pencereyi açsam ve onun fotoğrafını görsem, onun için kısa bir dua okuyorum.

Jamie Stewart bir roman yazarı ya da şair gibi bakıyor müziğe. Kara mizah, korku tekdüze bir sesle anlatılıyor. Dünyada bloglar aracılığıyla ünlü olmuş bir grup olarak nitelendirilebilir Xiu Xiu.

Sitelerinde, hayranlarının yazdığı haikulardan, yine hayranlarının yükledikleri şarkıları sunuyor olmalarıyla internetin iletişim kanallarını iyi kullandıklarını görüyoruz. Unutmadan, grup bir de video dergi yayınlıyor.

Xiu Xiu – Woman as lovers

01 Dinle I Do What I Want, When I Want
02 In Lust You Can Hear the Axe Fall
03 F.T.W.
04 No Friend Oh!
05 Guantanoamo Canto
06 Under Pressure (ft Michael Gira)
07 Black Keyboard
08 Master of the Bump (Kurt Stumbaugh, I can feel the soil falling over my head)
09 You Are Pregnant, You Are Dead
10 The Leash
11 Child At Arms
12 Puff and Bunny
13 White Nerd
14 Gayle Lynn ✪

Önceki

Antonín Dvořák ve blues

Sonraki

Bir kısım post musiki