İBÜ yılsonu sergisi: TRACK/09

TRACK/09 sergisi, 14 Mayıs 2010 Cuma günü santralistanbul’da açılıyor. Sergide, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı ile Fotoğraf ve Video Bölümleri öğrencileri tarafından geçtiğimiz yıl içinde üretilen işlerden geniş bir seçki sunuluyor.
Mayıs '10

2001 yılından bu yana düzenlenen ve şimdiye kadar Ağ (Network), Uçuş (Flying), Derinlik (Depth), Roket Bilimi (Rocket Science), Sıkıştırma (Compression), Yerleştirme (Implant), Temas (Taction) ve Verilerin Parçalara Ayrılması (Data Fragmentation) gibi farklı kavramlar çerçevesinde öğrenci işlerini bir araya getiren ve bunları her yıl bünyesinde araştırıp geliştirdiği yeni bir kullanıcı arayüzü ile sunan Track sergisinin bu yılki teması Hata (Error) olarak belirlendi.

Bu temayla TRACK/09, sürekli karşımıza çıkan hataların ve bunlardan kaynaklanan kesintilerin beklenmedik olmadığı kavrayışından yola çıkarak, hatanın çevrenin var olan bir parçası olarak yorumlanmasını öneriyor. Sergi, bu amaç için tasarlanan bir simülasyon ile izleyiciyi hatanın etkilerini yeniden değerlendirmeye davet ediyor. Bu kavramsal yapı içerisinde düzenlenen TRACK/09 sergisi, kültürel, profesyonel ve akademik çevrelerin değerlendirmesine sunuluyor.

Kuruldukları günden bu yana Görsel İletişim Tasarımı ile Fotoğraf ve Video Bölümleri, tasarım ve görsel sanatlar alanında yeni medya teknolojilerinin, yaratım, sunum ve korunum süreçlerinde kullanılmasını destekliyor. Geçtiğimiz yıl Track 08’de, çözünürlüğü yüksek, çoklu dokunmatik arayüz tasarımı kullanılmıştı. Bu yıl ise TRACK/09’da kullanılacak arayüz tasarımı, katılımcıların beden hareketleri aracılığıyla işleri izleyebilmelerine olanak sağlıyor. Son dokuz yıl boyunca hem kültür sanat izleyicileri, hem de teknoloji geliştiren uluslararası firmalar ve akademik çevreler tarafından izlenen Track sergisi bu yıl da aynı ilgiyi bekliyor.

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI İLE FOTOĞRAF VE VİDEO BÖLÜMLERİ

Türkiye’de ilk defa “Görsel İletişim Tasarımı” (Visual Communication Design) adıyla, 1996 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde açılan bölüm; estetik açıdan duyarlı, teknolojik tabanlı, ülke dışında mesleki alanıyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden, uluslararası standartları benimsemiş, profesyonel olduğu kadar akademik kriterlere de önem veren bir eğitim sunuyor. Bölüm, grafik tasarım, fotoğraf, animasyon, çoklu ortam tasarımı, web tasarımı, etkileşimli video, masaüstü yayıncılık gibi alanların, görsel kültür ve sayısal ortam tasarımı formasyonu içinde birleştirilmesini amaçlıyor.

Görsel İletişim Tasarımı bünyesinde, 2003 yılında kurulan Fotoğraf ve Video Programı, içerisinde olduğumuz sayısal çağda, fotoğrafçılığı hem tek başına hem de gelişmekte olan çoklu ortamlarla olan etkileşimleriyle, mesaj taşıyan ve anlam yaratan bir ortam olarak görmekte ve aynı zamanda video üretimi üzerine yoğunlaşmaktadır. Bölüm, fotoğrafın ve videonun araç olarak kültürel, sosyal, estetik ve ticari bağlamlarda eleştirel bakış açısıyla incelenmesini ve bu aracı kullanabilmenin gerektirdiği kapsamlı teknik ve pratik becerilerin kazandırılmasını amaçlıyor. Böylece, öğrenciler mezuniyetlerinin ardından kendilerini bekleyen profesyonel fotoğrafçılık ve video sektörüne hazır kılınıyor.

Akademik hiyerarşiyi kıdem ve yaşla değil, bilgi birikimine göre yapılandıran ve akademik kadrosunda genç öğretim görevlilerinin de yer aldığı Görsel İletişim Tasarımı ile Fotoğraf ve Video Bölümleri, yüksek donanımlı bilgisayar ve animasyon laboratuvarları, fotoğraf stüdyosu, fotoğraf makineleri, video yapım ve kurgu donanımıyla uluslararası düzeyde eğitim vermekteler. Ve yaratıcı, üretken, paylaşımcı, rekabetçi ve dinamik bir anlayışla yürütülen yenilikçi ders programlarıyla da öne çıkıyorlar.

“TRACK/09” İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı ile Fotoğraf ve Video Bölümleri Yılsonu Öğrenci Sergisi
15.05.2010 – 26.09.2010
santralistanbul Ana Galeri
Eski Silahtarağa Elektrik Santralı
Kazım Karabekir cad.
212 311 6417
http://vcd.bilgi.edu.tr/ – http://pov.bilgi.edu.tr/ – http://www.vcdexhibit.com/

 ✪