İçimdeki Şeytanı Öldürürsen Meleği de Öldürürsün

Horasan’ın İçimdeki Şeytanı Öldürürsen Meleği de Öldürürsün adlı sergisi Pi Artworks Galeri 1 ve 2’de 26 Mayıs'a kadar devam ediyor...
Mayıs '10

Ana galeride yer alacak olan video, ses enstelasyonu, yerleştirme, heykel ve tipografiden oluşan işler çocukluktan başlayarak karşılaştığımız travmalar, gelenekler, ahlak değerleri, din öğretileri, kanunlar, tüketim yönlendirmeleri ve bize doğruyu göstermeya çalışan büyükler üzerinde yoğunlaşıyor.

Vitrindeki heykel ve tipografi yerleştirmesi insanın kendi içine yönelmesi ve insandaki iyilik – kötülük duygusundan bahsetmekte, içerideki video – ses enstelasyonu – heykel yerleştirmesi ise insanları manipule eden ve yönlendiren şeylere vurgu yapıyor.

Galeri 2’de tüm mekanı kaplayacak 100x70cm kağıt işlerde ise yine aynı sorunlar etrafında dönen kelimeler, kavramlar ve konular yer alıyor.

Horasan’ın İÇİMDEKİ ŞEYTANI ÖLDÜRÜRSEN MELEĞİ DE ÖLDÜRÜRSÜN sergisi ile ilgili söylemi ise:

Büyük bir kolajın parçalarıyız. Çocukluktan başlayarak karşılaştığımız travmalar, gelenekler, ahlak değerleri, din öğretileri, kanunlar, tüketim yönlendirmeleri, bize doğruyu göstermeye çalışan büyükler… Yüce iktidar ve kapital, kendisini var etmek adına milyonlarca yaşamı alt etmiş ve hayatların tükenişinden palazlanmış bir yapı… Dört yandan kuşatılmışız. Doğuştan kimliklerimizde ne olacağımız belli. Korkutuluyoruz. Korku, en büyük silahı iktidarların. Korkut ve yönet! Grosmarket kapılarında birbirimizi ezen, kampanyalarla bedavaya aldığımızı sanan, metal kafesli market arabalarını ve naylon poşetleri bizden istenen şekilde ve miktarda doldurmaya çalışan zavallı tüketicileriz. Büyük firmalar hayatlarımızı modelliyor. (“Mutlu bir hayat”, “Gelecek sizin”, “Özgürce Yaşa”, “Farklılığı hisset”) Bizim adımıza bizi düşünen iktidarlar var. Ne mutlu Türk’üm diyene!Horasan, İstanbul 2010

1965 Aydın, Karacasu’da doğan sanatçı, 1986’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Ana dalı Özgün Baskıresim Bölümünü bitirdi. Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, Amerika ve İtalya’da sanatsal araştırmalar yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı önemli sergileri arasında; 1990 yılında Grand Palais’taki Paristanbul sergisi, 1995 yılında New York’taki Türk Sanatçıları sergisi, 1999 yılında Sharjah Bienali, 2007 yılında İstanbul Modern’de Kesişen Zamanlar sergisi , 2009 yılında İstanbul Modern’de Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisi ve 2009 yılında Berlin’de İstanbul Next Wave sergisi kapsamında Martin Groupius Bau vardır.Yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyon ve müzelerde eserleri bulunan sanatçı, halen İstanbul’da çalışmalarını sürdürmektedir. Nisan ayında Londra’ da gerçekleşecek ikinci Sotheby’s Türk Çağdaş Sanatı müzayedesinde iki işi bulunan sanatçı, 2010 Scope Basel Fuarında Pi Artworks tarafından temsil edilecektir.

Pi Artworks Galeri 1 ve 2
Horasan
“İçimdeki Şeytanı Öldürürsen Meleği de Öldürürsün”
27 Nisan – 26 Mayıs 2010 Pazar hariç her gün 10:30 – 19:30
Bilgi için: 212 2937103
 ✪

Önceki

Londra’dan bir moda hikayesi

Sonraki

Rus hiciv dergileri, 1905-08 [Nadir Kitaplar]