Başak Mangör

İnsan Durumu

Başak Mangör

İnsan Durumu – Çizim Sergisi

Tarih: 15.10.2011 – 19.11.2011 (Haftanın her günü 11.00 – 22.00)
Açılış: 15 Ekim 2011 Cumartesi 19.30

Adres:
Hush Gallery
Caferağa Mah. Miralay Nazım Sk. 20
Bahariye-Kadıköy / İstanbul
http://www.hushgallery.org/
info@hushgallery.org

Tel: +90 532 285 49 04

Sanatçılar:
Merve Akyel
Johan Björkegren
N. Güneş Güven
Melike Kılıç
Can Kurucu
Başak Mangör
Yuşa Yalçıntaş
Simin Yıldız
Baysan Yüksel

Sponsorlar: Pera Boya

Çizimlerle ifade edilen tüm düşünceler, yüzey üzerinde imge oluşturmaya çalışırken aynı zamanda dünya üzerindeki yerimizi işaretler. Zira çizmek, en basit ve en ilkel hâlimizdir. Çizgiler dünyayla bağ kurduğumuz ilk iletişim yollarındandır. İnsan gördüğünü, düşündüğünü kendi özgün ve özgür kuralları içerisinde yaratır.

Baysan Yüksel

Maddesel dünyaya sürekli bir şeyler çizerek varlık kazandırırız. Ya bilinçli bir anlatısallıkla -mağara resimleri, grafitiler, işaretler ile- kendimizi ifade ederiz ya da bilinçsizce doğaya izler bırakırız -ayak izleri, kazınmış bir nesne, yırtılmış bir kağıt şeklinde… Bunlar her ne kadar bilinçsizce bırakılan izler gibi görünse de aslında belli bir belleğe, doğa ve kendisiyle iletişimde olan insan durumuna işaret eder.

İnsan Durumu sergisi, dokuz genç sanatçının varoluşun farklı boyutlarını çizim yoluyla ele alarak sorgulaması üzerine kuruludur. Çizim yapanların ortak bir noktada buluşmalarını amaçlayan bu sergi, diğer çizerlerin de yer alabilecekleri bir oluşumun da mesajlarını veriyor. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]