İrem Tok – Gözden Kayıp @Outlet

İrem Tok, Outlet İstanbul'da gerçekleşen ilk kişisel sergisinde, yaralanabilirlik (vulnerability) kavramına odaklanıyor. Tok’un çalışmaları 5 Şubat - 5 Mart 2011 tarihleri arasında Outlet’te görülebilir.
Şubat '11


Genç sanatçı İrem Tok, mitolojide Aşil (Akhilleus) tendonu* kavramı ile sembolize edilen insanın yaralanabilirliği, şiddete açık olması durumunu sergisinin ana konusu olarak belirliyor.

Sanatçı, insanın var olduğu günden bu yana taşıdığı güvenlik açığı ve hasar görebilir olmasını, kendi kişisel dili içinde farklı medyumlar kullanarak yorumluyor. Bugüne dek ürettiği işlerinde kendini bir gözlemci olarak pozisyonlayan sanatçı, bu kez içeriden içeriye doğru bakmanın getirdiği tecrübeyi görünür kılmayı dert ediyor.

Serginin ana mekânı olarak ilk bakışta görünmeyen bir alanı seçen İrem Tok, bu alana bir periskop yerleştirmek suretiyle, mekânın bir denizaltı olduğu hissini uyandırıyor.

Denizaltından bakan izleyicinin gerçeklikle kurduğu ilişkiyi yeniden düşünmesini amaçlıyor. Aynı mekâna yerleştirdiği hızla düşen ve yükselen animasyon videolarında kendi bedenini kullanan sanatçı, ölümle yüz yüze gelme ve hayatta kalabilirliği etkileyen unsurlarla ilgileniyor.

Ürettiği desenleri dijital teknikleri kullanarak figüratif formlara dönüştüren Tok, alışılagelmiş tekniklerin dışında bir görsellik geliştiriyor. Önceki çalışmalarında, neredeyse minyatüre varan bir hassaslıkla işler üreten sanatçı, bu kez tekniğin olanaklarını insan doğasının vülger gerçekliğiyle kesiştiriyor. Belirsizlikten uzak ancak tedirginlik yaratan sahneler tasarlıyor.

Sanatçı sergisiyle ilgili; “sergi, bireysellik üzerine kurulu , bireysel riskler, kararlar ve kendini savunma hali.. Toplum içinde, kalabalık yığının bir parçası olarak görünüyoruz uzaktan.. Bizi tanımayanlara göre de, aslında ölmüş olmamız, kaybolmamız, başımıza iyi ya da kötü bir şeyler gelmesi pek de önem taşımıyor. Olaylar, durumlar ve kişiler bize dokundukları müddetçe görünür hale geliyorlar..Ve biz sürekli bir sallantı halinde, bir karaltı, bir deniz canlısı gibi suyun üzerine arada bir çıkıp sonra tekrar gözden kayboluyoruz..”diyor.

*Aşil: Ölümlü bir baba olan Peleus ile bir tanrıça olan Thetis’in oğlu olan yarı tanrı. Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından biridir. Truva Savaşı’inin Grek kahramanlarının başında gelmekte ve Homeros’un İlyada mitolojik eserinde Greklerinin en büyük savaşcısı olarak baş karakterdedir. Homeros’un M.Ö. 720’lerde yazmış olduğu on altı bin dizelik İlyada eserininde Achilles yer alır.

Annesi Thetis oğlunu ölümsüzlük nehri Styx’de yıkarken elini suya değdirmemesi öğütlendiği için, onu sol topuğundan tutup suya batırmıştır. Yalnızca oradan vurulursa öleceğine inanılır. Efsaneye göre, öleceğini bildiği halde Helen’i geri almak için yapılan ve en büyük savaş kabul edilen Truva Savaşı’na adının sonsuza kadar anılması için katılmış ve Truvalı prens Paris tarafından tesadüfen, sol topuğundan zehirli okla vurularak ölmüştür. Bu yüzden ayak topuğunda yer alan tendona “aşil tendonu” adı verilir.(Kaynak: Wikipedia)

1982 yılında İstanbul’da doğan İrem Tok, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Marmara Üniversitesi Resim bölümünde eğitimini tamamlayan sanatçı, yurtiçinde ve yurtdışında pek çok sergiye katılmıştır: Fikirler Suça Dönüşünce (İstanbul), 26. ve 28. Günümüz Sanatçıları Sergisi (İstanbul), Ambivalance Video (İstanbul), Korean Curry (Kore), Somewhere, Sometime (İstanbul) Kendine Ait Bir Oda (İstanbul), 10. İstanbul Bienali/ Nightcomers sergilerinden birkaçıdır. Sanatçı, Borusan Art Center (İstanbul) ve Litmus Air (Kore)’de residency programlarına katılmıştır.

OUTLET HAKKINDA

Outlet, sosyal ve kültürel adaletsizliğin bunca derinleştiği bir ortam/zamanda, lüks olarak görülen sanatı, kitlelerle buluşturma girişimidir. Outlet; müzeler, enstitüler, banka galerileri, kurumlar arasında giderek sıkışan sanat ortamı için bir nefes alma alanı yaratmayı ve yenilikçi, risk alabilen projeler gerçekleştirmeyi hedefler.

Sanatın gündemini takip etmek isteyenlerin adresi Outlet; Canan Pak, AYK, MAS Matbaası, BenQ, The Point Otel, Beck’s, Coca Cola, Netcopy Center ve Derin Design’ın sponsorluğuyla Azra Tüzünoğlu tarafından yürütülmektedir.

İREM TOK “GÖZDEN KAYIP”

Yer: OUTLET

Tarih: 05.02.2011 – 05.03.2011

Adres: Boğazkesen Cad.

Kadirler Yok. No:69

Tophane – İstanbul

Telefon: : 0212 245 55 05

Salıdan Cumartesiye: 10.00 – 18.30

Detaylı bilgi için,

Amira Akbıyıkoğlu

Outlet

amira@outlet-istanbul.org

 ✪

Önceki

İslam, sosyalizmle evlenir mi?

Sonraki

Man Ray ve Andre Breton: Bir fotoğrafın konuşması