İzlanda’nın garip kızları

Kitty Von-Sometime’in projesi The Weird Girls, sanatçının komik isminin tersine, ilginç bir biçimde oluşturuluyor. Yaşları 18 ile 40 arasında değişen “kızlar” Von-Sometime’ın hayallerinde yarattığı konsepti oluşturuyorlar. Süreç ise aylara yayılıyor. Bu süre içinde katılımcı kızların hiçbiri ne yaptıklarını, hangi amaçla yaptıklarını ya da ne zaman yapacaklarını bilmiyor. Bu sürecin sonunda gerçekleşen “etkinlik” ise hem izleniyor, hem fotoğraflanıyor hem de online yayınlanıyor.

Proje genel olarak İzlanda ile ilgili. İzlanda dışında pek görülmemiş. Üçüncü yılına giren bu çalışmalarda 10 “bölüm” ve bir “özel bölüm” hazırlanmış. Her bölüm farklı vidyo ve fotoğraf sanatçılarıyla belgelenmiş. Tüm bölümleri izlemek, görsellerine bakmak için http://theweirdgirlsproject.com/ sitesi uygundur.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]