[Jindřich Štreit] Sıradan hayat sonsuzdur

Vatanımı, manzarayı, her insanı seviyorum. Hayatlarına dahil olmak istiyorum. Her şeyi çektim: uyuşturucu bağımlıları, hastalar, kör adamlar, kırsal yaşam, yaşlılar, Romanlar, hasta çocuklar, tekerlekli sandalye kullanıcıları, sigara içenler, alkolikler.

1993 yılında Çekoslovakya’nın Olomouc bölgesindeki yaşamla ilgili bir proje üzerinde çalışıyordum. Bir gün, Dlouhá Loučka – Krivá köyüne geldim ve bir avluya gittim. Orada iki yaşlı insan gördüm, bir karı koca, kış için odun kesiyorlardı. Sessizce çalışıyorlardı, yaptıkları işe dikkatlerini vermişlerdi. Yıkık bir ahırdan bir kiriş getirmelerini izledim ama testereye nasıl taşımayı planladıklarını konuşmadılar. Kadın bir yöne, adam diğer yöne bakıyordu. Farkına vardıklarında, kadın sonunda döndü ve kocasını takip etti.

Çektiğim resim birçok ilişkinin resmidir – her partner farklı bir şey istediğinde, ancak bir anlaşmaya varmak zorunda kaldıklarında, sonunda bir araya gelirler. Çektiklerim, ABD’den Brezilya ve Japonya’ya kadar birçok ülkede sergilendi ve herkes bunu böyle anladı.

Ben köyde büyüdüm. Şehirlerden gelen fotoğrafçıların genellikle yaptığının aksine köyleri romantik bir şekilde sunmamaya çalışıyorum. Bununla birlikte, 1989 Kadife Devriminden sonraki yıllarda, Çekoslovakya’nın köyleri bile değişmeye başladı: cepheler onarıldı, iç mekanlar güncellendi, yeni liderler yeni seçimler kazandı, din daha rahatladı.

Babam bana kamera için para verdiğinde, 10 yıl sigara içmeyeceğime söz vermek zorunda kaldım. Vsetin kasabasında büyüdüm. Babam fotoğrafçılığı severdi ve ilginç işler yapardı, ama sadece eğlenmek içindi. Köy okullarında öğretmen olarak çalıştı. Kamera almak istediğimi söylediğimde bana unutulmaz bir şey söyledi: “Bunun için sana para vereceğim, ama 10 yıl sigara içmeyeceğine söz vermelisin.” Bu beni biraz incitti, çünkü hiç sigara içmemiştim. Ama üniversiteye gitmeden önce yine birkaç söz vermemi istedi.

Belgesel fotoğrafçılığa ilgi duydum ve bir öğrenci sergisinde yer aldım. Her şeyi ayarladıktan sonra sinemaya gittim ve yanımda güzel bir kız oturdu. Ona nasıl çıkma teklif edeceğimi merak ediyordum. Ben de onu gösteriye davet ettim. O günden beri birlikteyiz, geçen sene 50. yılımızı kutladık.

1982’de, bayrakları, başkanın portrelerini ve çekiç ve orak gibi sembolleri fotoğraflamaya başladım. Onları ironik bir şekilde, dağınıklığın, reklamların, harap olmuş evlerin veya kutsal binaların yanında çerçeveledim. Hafif bir protestoydu, ancak cumhurbaşkanına ve cumhuriyete hakaretten 10 ay ertelenmiş hapis cezası aldım.

Ama ben bir vatanseverim: Vatanımı, manzarayı, her insanı seviyorum. Hayatlarına dahil olmak istiyorum. Her şeyi çektim: uyuşturucu bağımlıları, hastalar, kör adamlar, kırsal yaşam, yaşlılar, Romanlar, hasta çocuklar, tekerlekli sandalye kullanıcıları, sigara içenler, alkolikler. Psikiyatri hastanelerinde fotoğraf çektim. Sosyal olarak kendini adamış bir fotoğrafçıyım ve bundan utanmıyorum. Sıradan hayat bana göre sonsuzdur. ✪