Johan Tahon – Beyaz Tohumlayıcılar

Belçikalı sanatçı Johan Tahon’un 'Beyaz Tohumlayıcılar' sergisi, Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.
Kasım '11

Johan Tahon – Beyaz Tohumlayıcılar
Küratör: Hasan Bülent Kahraman
Açılış: 22 Kasım 2011, Salı / Saat: 18.30 – 20.30
Mekan: Akbank Sanat
Tarih: 23 Kasım – 31 Aralık 2011 (Pazar ve Pazartesi hariç 10.30 – 19.30 arası)
Adres:
Akbank Sanat
İstiklal Cad. No:8 34435 Beyoğlu-İstanbul
Tel: (0 212) 252 35 00-01 Faks:(0 212) 245 12 28
akbanksanat@akbank.com

Küratör Hasan Bülent Kahraman sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “İnsan evrensel varoluşunu bilerek yaşayan tek varlıktır. Yeryüzünde kendisini meydana getiren tüm olguları, yaşam evrelerini, gerçekliklerini insan bir yandan sezgileriyle yaşar, ama bir yandan da onları bilinçle sınar. Sonunu bilmesine rağmen insan yaşama adanmış bir varlıktır. Aynı şekilde kendi gerçekliğini de yaşamın içinde sınar. Johan Tahon, insanın hayatla kurduğu bağın evrensel olduğu kadar kendi bedensel sınırları içinde de sorgulanması gerektiğini işaret ettiği yapıtlarında, aşkınlık arayışını onları mekanla kökleri çok derinlere inen bir gerilim içinde ele alıyor” dedi.

Johan Tahon kimdir?
Johan Tahon’un sessiz, mütevazı, hayaletimsi heykellerinin pütürlü yüzeylerinin altında koskocaman bir dünya saklı. Kendisine eserlerinin başlangıç noktası hakkında soru sorduğunuzda ise; Tahon, aşka benzer bir duygu çarpması ve hemen onu takip eden kaçınılmaz bir reddedişten bahsedecektir. Heykellerinin temelinde acı veren, ama hiç yok olmayan bir arzu yatar. Acının varoluşçu deneyimi, ani yalnızlık ve hiçbir zaman doldurulamayacak sonsuz bir boşluk temasını işlemektedir. Tahon’un tüm eserlerinde görsel anlamı bastıran duygusal anlamların vücut kazandığını görüyoruz. Heykeller bizi ulaşılamaza ve bilinmeze ulaşmaya davet etmenin yanı sıra yaratıcı değişime geçit veren birer eşik gibidirler.

Johan Tahon, 1996 senesinde Belçika’nın en etkili küratörlerinden ve Documenta 9’u gerçekleştirmiş olan Jan Hoet’in dikkatini çekmiş, Luc Tuymans, Vito Acconci ve Sam Taylor-Wood gibi dünya çapındaki önemli sanatçılarla Ghent Çağdaş Sanat Müzesi’nde gerçekleştirilen meşhur “De Rode Poort “ sergisine katılmıştır. Hoet’in desteğini arkasına alan Tahon, Avrupa’da solo ve Ilya Kabakov, Günther Förg, Tony Cragg ve Stephan Balkenhol gibi sanatçılarla grup sergilerine katılmıştır. Heykelleri; S.M.A.K. (Ghent, Belçika), MuHKA (Antwerp, Belçika), Stedelijk Museum (Amsterdam, Hollanda), GEM and Gemeentemuseum (The Hague, Hollanda), MARTa (Herford, Almanya) müzelerinde ve birçok özel koleksiyonda yer almaktadır. ✪

Önceki

Freedom Express with Baba Zula

Sonraki

Uçan halılar: Kaplar – Semboller – Parçalar