Kadın bedenine Aidan Salakhova yorumu

Kadınlara dair sorunlar uzun zaman süresince sanat ifadelerinin malzemesi olarak sanat tarihinde yerini bulmuştur. Tarih öncesi dönemlere gittiğiniz zaman küçük hikâyeler bulursunuz. Avlanan insanlar, mağaralar ve daha gerçek bir yaşam anlatısına şahit olursunuz.  Temel güdülerin getirdiği bir doğallık vardır bu resimlerde, kendinize samimi birkaç an bulmanız mümkündür.  Sanat tarihi açısından ana akım temalara geçtiğimiz zaman temalar ve kişiler değişmeye başlamıştır. Küçük anlatılardan daha büyüklere geçmeye başlayan sanat gündemi eskisi kadar samimi ve gerçekçi olmaktan zaman zaman vazgeçecektir. Din ve politika duruşlarının değişmesi ile birlikte dünya sanat tarihinin gündemi ve öncelikleri de mecburen değişmeye başlamak zorunda kalmıştır. Artık sanatın konusu ‘büyük

Kadınlara dair sorunlar uzun zaman süresince sanat ifadelerinin malzemesi olarak sanat tarihinde yerini bulmuştur. Tarih öncesi dönemlere gittiğiniz zaman küçük hikâyeler bulursunuz. Avlanan insanlar, mağaralar ve daha gerçek bir yaşam anlatısına şahit olursunuz.  Temel güdülerin getirdiği bir doğallık vardır bu resimlerde, kendinize samimi birkaç an bulmanız mümkündür.  Sanat tarihi açısından ana akım temalara geçtiğimiz zaman temalar ve kişiler değişmeye başlamıştır. Küçük anlatılardan daha büyüklere geçmeye başlayan sanat gündemi eskisi kadar samimi ve gerçekçi olmaktan zaman zaman vazgeçecektir.

Din ve politika duruşlarının değişmesi ile birlikte dünya sanat tarihinin gündemi ve öncelikleri de mecburen değişmeye başlamak zorunda kalmıştır. Artık sanatın konusu ‘büyük olmak’ üzerinden yeniden tanımlanacaktır. Küçük insanların hikâyelerinin yerini büyük adamların olayları almaya başlayacaktır.

Dünya sanat tarihi açısından kadının güzelliğini normalleştirerek yeniden sunulacak bir malzeme haline getirilmesi çok uzun ve eski zamanların bakış açısı olarak doğmuştur. Özellikle pop sanatçılarının çoğunun erkek olması ve onların kadın tanımlamalarının gündelik, geçici ve tek kullanımlık bir meta olarak yönlendirmesi sonrasında tüm algı normalleşmiştir. Çıplak ve çekici kadın tanımlaması artık, sanatın gerçekten çok satanlar listesinde ilk sırada yer almış ve uzun zaman da vazgeçmemiştir.

Aidan Salakhova, sanat tarihi değerlendirmelerinde önde gelen bir isim olarak kabul edilmiştir. Moskova doğumlu sanatçı, heykel, resim, grafik, fotoğraf ve video gibi birçok farklı disiplinde eser üretmiştir.

Aidan Salakhova, Aidan Studio’nun kurucusu ve sahibidir. Rusya’da güzel sanatlar akademisinde akademisyendir.

Dünya sanat tarihi açısından Aidan Salakhova’nın değeri kadın meselesine yaklaşırken her zaman doğru bir dil kullanmayı başarabilmiş olmasıdır. Gerçekten karanlıklar ardında yaşamak zorunda olan kadınların, cinsel yaşamlarının kim bilir hangi şekillerde gerçekleşeceğinin üzerine gidip bunları işlerinde sergileyebilecek kadar cesur olmuştur. Başarısı cesaret ve gerçeklerin yansımaları üzerine bu kadar özgün gidebilmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Sanat tarihi açısından her şekilde kullanılan kadın bedeni açısından, Salakhova’nın işleri toplumsal bir yorumlama olarak da önemlidir. Gelecek açısından da bir kültürel belge olma özelliği taşımaktadır. Birçok işi ile eleştirilere maruz kalan sanatçı her zaman duruşunu korumuştur.

Toplumların karanlıklar ardına bıraktığı kadınlar için, gerçekçi ve cesur yorumlarla kadın meselelerini gündeme getirmiştir. Din ve kadın temasını bir arada işlemiştir. Farklı ve gerçek bir yorumcu olarak, eskimeyen konu olan kadın bedeni ve daha da ötesini işlerinde sorgulamıştır. ✪

Önceki

Japon Balıkları ve Şişme Bebekler

Sonraki

Arbouretum: Zihin uyanık, beden uykuda, kulak seste