Kemani Cemal, Bergüzar ve Sulukule

Sulukule'nin, Türk klasik müziği makamından ve emprovize müziğin çıktığı Roman düğünü melodilerinin karışımından çıkan seslerle doluştuğu zamanlar geride kaldı. Şehir yeniden yapılanıyor, insanlar yenileniyor, bazıları da yeniliyor.

Kemani Cemal hakkında:

1928 doğumlu Cemal, Edirne’de Roman müzisyenlerin bulunduğu bir mıntıkada, aynı zamanda şarkıcı ve darbukacı olan babasından müziği öğrenerek büyüdü. Ailesi 1937 senesinde İstanbul müzisyenlerinin yoğunlukla yaşadığı bir yer olan Lonca’ya yerleştiler. Klarnetçi İbrahim, Kemani Bülbül Salih, ve Kemani Memduh (Kemani: keman üstadı) gibi önemli Roman Müzisyenleri de yetiştiren bu çevrede yaşamına devam eden Cemal, yerel Roman düğünlerinde çalarak işe başladı. İstanbul’daki tiyatro turnelerinde baş kemancı, ve de Türkiye çapında, başta Bursa, İzmir, Kandıra, Erzurum, ve de İstanbul olmak üzere pekçok şehirdeki tavernada, Yorgo Bacanos, Safiye Ayla, Udi Hrant gibi efsanelerle fasıl müziği çalarak kariyerine devam etmiştir.

1970’lerde kaydedilen ‘Sulukule’ albümü, Türkiye’de ve Amerika’da ikamet eden Ortadoğulu müzisyenlerce efsane olarak nitelendirilmiştir. 2000 yılında albümün yeniden basımından bu yana, Kemani Cemal ve topluluğu Sulukule, ve de zamana göre eski usul olsa da sıradışılığını yitirmemiş dansöz Bergüzar’la (60lı yaşlarının sonunu yaşamaktadır) Kuzey Amerikada ve Avrupadaki pekçok konser ve festivale performansa çağrılmaktadırlar.

45devir

KEMANI CEMAL, NECATI DINLETIR, IBRAHIM BIGALI, AHMET BIGALI & BERGÜZAR

Sulukule’nin, Türk klasik müziği makamından ve emprovize müziğin çıktığı Roman düğünü melodilerinin karışımından çıkan seslerle doluştuğu zamanlar geride kaldı. Şehir yeniden yapılanıyor, insanlar yenileniyor, bazıları da yeniliyor.

“Sulukule” adıyla 1970’li yıllarda kaset olarak, 2000’li yıllarda ise ABD’de cd olarak basılan Kemani Cemal albümü, o seslerin unutulmaması için fırsat. ✪

  1. Bu Yil Bekar Kalalim
  2. Mavisim
  3. Kirpinar Ciftetellisi
  4. Aksaray’in Taslari
  5. Gel Beriye Beriye
  6. Yedinci Cocuk
  7. Ne Yalan Soyleyeyim
  8. Aslan Bacanak
  9. Gelin Havasi
  10. Karsilama