Kum şehri

Kolmanskop, Namibya’nın güneyinde bir şehir. 1900’lu yıllarında başında, elmas bulmak ve kısa yoldan zengin olmak amacıyla insanların bölgeye akın etmesi sonucunda çölün ortasında büyük kumarhaneleri, hastanesi, pahalı evleri, yüzme havuzlarıyla bir nevi insan yapımı cennet olmuş.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda elmas fiyatlarının düşmesi ve daha zengin yatakların bulunmasıyla birlikte insanlar şehri terk etmiş. Zamanla, evlerin çerçeveleri çürümüş, yüzme havuzlarına, pencerelerden içeri odalara akan kumla birlikte çöl şehri ele geçirmiş.

Kolmanskop hayalet şehir olunca insanların ilgisinden kurtulamamış. Bu sefer de turistik bir alan olarak ilgi çekmeye başlamış. Ancak şehrin hala elmas yatakları üzerine kurulu olması nedeniyle, turistlerden sadece sabıka kaydı olmayanlar, özel izinle gezebiliyorlar. Fotoğrafçı Richard Ehrlich, kumun ihtişamlı biçimde işgal ettiği bu şehri görüntülemiş.

Kolmanskop fotoğrafları

kum şehri Kolmanskop

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]