Kum şehri

Namibya'da, bir zamanlar mücevher hırsıyla kurulmuş bir şehrin, zamanla çöle ve doğaya yenik düşmesinin hikayesi. İnsanların yaptığının üzerine çöken doğanın güzelliği.
Ocak '08

Kolmanskop, Namibya’nın güneyinde bir şehir. 1900’lu yıllarında başında, elmas bulmak ve kısa yoldan zengin olmak amacıyla insanların bölgeye akın etmesi sonucunda çölün ortasında büyük kumarhaneleri, hastanesi, pahalı evleri, yüzme havuzlarıyla bir nevi insan yapımı cennet olmuş.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda elmas fiyatlarının düşmesi ve daha zengin yatakların bulunmasıyla birlikte insanlar şehri terk etmiş. Zamanla, evlerin çerçeveleri çürümüş, yüzme havuzlarına, pencerelerden içeri odalara akan kumla birlikte çöl şehri ele geçirmiş.

Kolmanskop hayalet şehir olunca insanların ilgisinden kurtulamamış. Bu sefer de turistik bir alan olarak ilgi çekmeye başlamış. Ancak şehrin hala elmas yatakları üzerine kurulu olması nedeniyle, turistlerden sadece sabıka kaydı olmayanlar, özel izinle gezebiliyorlar. Fotoğrafçı Richard Ehrlich, kumun ihtişamlı biçimde işgal ettiği bu şehri görüntülemiş.

Kolmanskop fotoğrafları

kum şehri Kolmanskop

[youtube QaHkhmjeAtM 600] ✪