Kurye Uluslararası Video Festivali

Kurye Uluslararası Video Festivali
Mayıs '09

2-12 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Kurye Uluslararası Video Festivali’nin onur konuğu dünyaca ünlü sanatçı Stelarc olacak.

Çağdaş sanatın ve yükselen iletişim mecrası ‘yeni medya’nın vazgeçilmezi videolar, 2 – 12 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Kurye Uluslararası Video Festivali’nde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Kurye Video Organizasyonu’nun düzenlediği ve uluslararası bir video seçkisinin yanı sıra kapsamlı yan etkinlikleriyle de İstanbul’un dikkatini video sanatı ve yeni medyaya çekmeye hazırlanan festival, Aksanat, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusü ve santralistanbul’da gerçekleşecek.

Kurye Uluslararası Video Festivali’nin onur konuğu, görüntüleme sistemleri, protez, robotik ve sanal gerçeklik kullanarak işler üreten Avustralyalı ünlü sanatçı Stelarc olacak. İnsan bedeninin sınırlarını keşfetmek amacıyla yola çıkan, insan bedenini ve sanatı, teknoloji ve tıpla birleştirerek gerçekleştirdiği çalışmalarla dünya çapında ses getiren sanatçı Stelarc, 5 Haziran 2009’da Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleştireceği konuşma ile İstanbullulara yeni bir dünyanın kapılarını aralayacak.

Festivalin en renkli konuklarından biri de Mulleras Dans Grubu olacak. İnternette dansın ilk temsilcilerinden olan Mulleras Dans Grubu, dans, müzik, video ve multimedyanın birbirleriyle etkileşimini önerdiği “96 detay” projesiyle sanatseverlerin karşısında olacak.

Animasyon konusunda dünyanın en önde gelen ülkesi Çek Cumhuriyeti’nin animasyon ve sinema alanında uzmanlaşan saygın okulu Film School Zlin ögrencileri ve eğitmenleri tarafından verilecek workshoplar ile Garry Hall ve Stelarc’ın da aralarında bulunacağı katlımcılarla gerçekleşecek “Beden ve Teknolojiler” başlıklı panel festivalin en ilgili çekici etkinlikleri arasında yer alacak.

Gösterimlerinde animasyon, müzik videoları ve performans videolarına ağırlık verecek festival, Çek Cumhuriyeti ve İsveç’ten özel seçkiler sunacak. Festivalde, ayrıca Onedotzero, Betting on Shorts, Upgrade International ve Cleveland Performance Art Festival gibi başarılı yurtdışı festivallerden seçkilere de yer verilecek.

Kurye Uluslararası Video Festivali 11 gün sürecek ve Aksanat, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusü, santralistanbul ve Talimhane Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. Mulleras gösterimi dışında üniversite öğrencilerinin ücretsiz takip edebileceği festivalin biletleri, Aksanat ve Bilgi Üniversitesi’nde kurulacak gişelerden temin edilebilecek.

Kurye Video Organizasyonu Hakkında: Kurye Video Organizasyonu, sadece video üzerine faaliyet gösteren Türkiye’deki tek bağımsız ve uluslararası organizasyondur. Arşiv sistemiyle çalışan Kurye Video Organizasyonu, aynı zamanda yerel ve uluslararası alanda ajans olarak da çalışmaktadır. Arşivinde hali hazırda 38 ülkeden 250 sanatçıya ait 540 video bulunan organizasyon, geçtiğimiz üç yıl içerisinde üç uluslararası video festivalinin yanı sıra sayısız sergi, özel gösterim ve görsel-işitsel etkinliğe imza atmıştır.

Bilgi: www.kuryevideo.org / www.couriervideo.blogspot.com / facebook event ✪