The Blessing

[Louise Hindsgavl] Cuts and Bruises

SODA, Danimarkalı seramik sanatçısı Hindsgavl'ın 'Cuts and Bruises' adlı porselen sergisine ev sahipliği yapıyor
Aralık '12

Louise Hindsgavl // Cuts and Bruises
Tarih: 17 Ocak – 9 Mart 2013
Adres: SODA
Şakayık Sok. No: 37/1 34365
Nişantaşı – İstanbul
Tel: +90 212 231 89 88
E-posta: soda@sodaistanbul.com

The Blessing

Louise Hindsgavl eserlerinde klasik porselen betimlemelerin aksine geleneği bozup malzemenin narin ve saf görünümüne karşı bir zıtlık yaratmayı amaçlıyor. Anlaşılması zor, insan-hayvan karışımı çarpıcı figürleriyle başkalaşım-dönüşüm temalarını betimlemeyi tercih eden sanatçının eserlerinde izleyici, şiddet ve müstehcenlikle birlikte kara bir mizahla da karşılaşıyor. Tavşan ve ördek maskeleri takmış insan vücutlarından yarattığı gizemli karakterler adeta David Lynch’in filmlerini anımsatıyor.

Sanatçı yarattığı bu çarpıcı karakterlerle, porselenin günümüz toplumlarında ilerlemiş bir medeniyetin ve zarifliğin hatta saflığın sembolü olarak görüldüğünü belirtirken, etrafımızda gerçekleşen ve hiç de medeni olmayan durum ve davranışların toplumumuzda yarattığı etkiyi yere düşen bir porselen objenin parçalanmasına benzetiyor.

But I Still Remember the Sound of My Footsteps

Genç Danimarkalı sanatçılar arasında en dikkat çeken isimlerden biri olan Hindsgavl’ın porselen eserleri Danimarka ve başka ülkelerdeki birçok müzede sergilendi. Stockholm Ulusal Müzesi, Londra’da Victoria and Albert Müzesi, Danimarka Dekoratif Sanatlar Müzesi, Trapholt Modern Sanatlar Müzesi,Röhska Müzesi, Cenevre’de Uygulamalı Sanatlar ve Müz Ariana ve Carlsberg Sanat Vakfı bunlardan bazıları.

[box style=”media”]Louise Hindsgavl
1973 yılında Danimarka’da doğan sanatçı 1999 yılında Designskolen Kolding Cam ve Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 1998 yılından bu yana bir çok ödül ve burs kazanan sanatçı 2004 yılında Danimarka Craft and Design Bienali’nde ‘Biennial Award’ ödülüne de layık görüldü.[/box] ✪

Önceki

[Erdal Alantar] Hayatımın Sevinç’i

Sonraki

Atmosfer yaratma ustası Clifford D. Simak