:mentalKLINIK That’s fucking awesome

:mentalKLINIK‟in ‘That’s Fucking Awesome’ adlı solo sergisi Galerist'te. Sahte mi, gerçek mi; yoksa hepsi tahrifat meselesi mi?
Eylül '11

[sws_2_column title=””]

17 Eylül – 22 Ekim 2011
Açılış: 17 Eylül, 19.00

GALERİST
Hasköy İplik Fabrikası
Kırmızı Minare Sok., 7-11, Piri Paşa, Hasköy İstanbul (Koç Müzesi Karşısı)

Galerist, genç sanatçı ikilisi :mentalKLINIK‟in ‘That’s Fucking Awesome’ adlı solo sergisine 17 Eylül- 22 Ekim 2011 tarihleri arasında Hasköy İplik Fabrikası‟nda yer vermeye hazırlanıyor.

“That’s Fucking Awesome” Jérôme Sans‟ın küratörlüğünde, Hasköy İplik Fabrikasında :mentalKLINIK‟i deneyimleyebileceğiniz pop-up bir projedir. :mentalKLINIK, İstanbul‟dan Yasemin Baydar (1972, İstanbul) ile Birol Demir‟den (1967, Ankara) oluşan kötü şöhretiyle ün salmış bir sanatçı ikilisidir. İkili aynı zamanda süreç, üretim, roller, kavrayış ve sunumu yeniden şekillendiren açık bir laboratuar formuyla tanınırlar. 2000‟de birlikte çalışmaya başlayan ekip, yaratıcı fabrikalarına hayat vererek yola devam ettiler… Bir retrospektiften ziyade introspektif olan bu sergi ilk defa 10 yıllık çalışmanın doruk noktasını sunuyor.

[/sws_2_column]
[sws_2_columns_last title=””]

Bu proje bir disko topu gibi, sanatçıların evrene çok yönlü ve çok yüzeyli yaklaşımlarından bir seçki sergiliyor. Sanatçıların tek bir sözcük dağarcığının veya tarzın sınırlayıcı etkilerine direnen dünyaları, göz kamaştırıcı bir şenlik gibi deneyimlenebilir. Ancak aynı zamanda daha yakından bakıldığında parti sonrası kötü bir deneyimi (bad-trip) veya sonun ürkütücü başlangıcını ima eden altta yatan şiddeti keşfetmek şaşırtıcıdır da. İşleri duygusal tavırlar ile robotik olanlar arasında gidip gelir. Sahte mi, gerçek mi; yoksa hepsi tahrifat meselesi mi? Bunun gerçekleri belli etmemeye çalışan yüz ifadeleri ve tavırlarıyla mı bir ilgisi var yoksa yalanları gerçeğe veya sahteyi gerçeğe dönüştürme simyasıyla mı?

Başlangıç olarak oyunları birkaç oyuncu gerektirir; böylelikle KLİNİK diziselliğin minimalist bir ideolojisiyle etkileşime girer. Bazı işlere dilimleyerek veya keserek başlanır; bu sayede sanatçılar bir sanat metaforu olarak bir tehlike unsurunu sunarlar. Diğer işleri ise, robotlar ve “Sliver”lar gibi insani niteliklerden arındırılmış çalışmaların aksi çağrışımlarla duygusal olarak doldurulmuştur.

Bu serginin isminde de olduğu gibi, “That‟s Fucking Awesome”, :mentalKLINIK, işlerinde sık sık içinde birbirine tamamen zıt kavramlar barındıran bir dil kullanır; (Mide bulandıracak kadar yakışıklı bir adam / Korkunç güzel bir kız) bu hayatın kaçınılmaz paradoksu üzerine bir düşüncedir… Yoksa ölümün mü?

:mentalKLİNİK‟in hastası olmaya hazır mısınız?

[/sws_2_columns_last]

[sws_divider_line]

[sws_2_column title=””]


[/sws_2_column]
[sws_2_columns_last title=””]
:mentalKLINIK

:mentalKLINIK, 1998 yılında, sanatçı ikilisi Yasemin Baydar ve Birol Demir tarafından kurulmuştur. İçinde bulunulan zamanın tüm parçalarını çalışmalarının malzemesi haline getiren :mentalKLİNİK; ses, eylem, nesne, yazı ve form gibi birçok araçla güncel gerçekliğe işaret eder.

Disiplinlerarası çalışma biçimlerinin sınırlarını zorlayarak, tüketim ve üretim alışkanlıklarımızı yeniden yorumlayan bu ikili, kalıplar ve onları var eden ilişki biçimlerini sorunsallaştırır. Sanatçılar, gündelik yaşamdan koparılmış materyalleri bulundukları bağlamdan uzaklaştırarak sergi mekânında eğreti, yabancı ve tekinsiz kabul edilebilecek yeni bir estetik form yaratırlar.
[/sws_2_columns_last]

[sws_divider_line]

[sws_2_column title=””]
Jérôme Sans

Jérôme Sans güncel sanat üzerine konuşan, sunan ve sergileyen öncüllerdendir. Dünya çapında bir çok uluslararası kişisel sergiye küratörlük yapan Sans, Lyon, Taipei ve Venedik Bienali gibi önde gelen uluslararası bienallerde küratörlük yapmıştır.

Jérôme Sans, 2000 yılında ortağı Nicolas Bourriaud ile Paris‟de Palais de Tokyo‟yu kurdu. Mart 2006‟da Birleşik Krallık‟ın Newcastle şehrinde Baltic Programı‟nda yöneticilik görevine atandı. Görevi, Baltic‟i Avrupa‟nın en yaratıcı enstitüsü haline getirmekti.

Jérôme Sans; Şubat 2008‟den bu yana Çin‟in ilk özel enstitüsü olan Ullens Centre for Contemporary Art (UCCA)‟ın yöneticiliğini yapmakta.
[/sws_2_column]
[sws_2_columns_last title=””]

[/sws_2_columns_last]

[sws_divider_line] ✪

Andy Warhol - Liz Taylor
Önceki

Pop Art Extended: Andy Warhol ve gençler

Sonraki

David Arnoff – Post punk fotoğrafları