Merve Şendil ‘BirdDay’

İzleyiciyi kendi fantastik algısına ortak etmek isteyen Merve Şendil'in BirdDay adlı sergisini Pi Artworks Galata'da izleyebilirsiniz.
Şubat '12

Merve Şendil “BirdDay”
Tarih: 18 Şubat – 31 Mart 2012 (Pazar hariç her gün 10.30 – 19.30)
Adres: Pi Artworks Galatasaray
İstiklal Cad. Mısır Apartmanı Kat:4, Beyoğlu
Telefon: 0212 293 71 03 – info@piartworks.com

Bir çiftin Çin Restoranı görünümlü bir esnaf lokantasında geçirdiği öğünlük süre etrafında şekillenen “Birdday”, mekana girildiği anda farklı medyalar kullanılarak somutlaştırılan her detayın gerçekçiliği ile izleyiciyi sanatçının fantastik algısına ortak ediyor. Merve Şendil, hikayesini anlatırken kurgudaki “Olağanüstü”lüğün algıdan muaflaşıp oyun haline dönüşebilmesi için gerekli olan bütün ayrıntıları düşünüp sergi alanına yerleştiriyor. İzleyicinin bu noktada oyuna katılmayı “istemek” dışında yapması gereken fazla bir şey yok. Olağanüstüyü kendi gerçekliğine dönüştürürken hikayenin büyüsünden feragat etmek zorunda kalmayışı sanatçının, izleyiciye göre “fantastik” kendisine göre ise “olağan” algısının samimiyetini gösteriyor.

Merve Şendil, daha önceki kurgularında olduğu gibi “BirdDay”de de izleyicinin işini biraz kolaylaştırmak istemiş ve işlerinde hayal gücünü harekete geçirebilecek ve hikayesinde adı geçen imgelerin somut iz düşümü olan görselleri kullanmış. Görselleri somutlaştırırken kullandığı farklı medyalar arasında özellikle örgü, düğümleme ve iç içe geçmelerin simgesi olarak, sanatçının algısal dünyasıyla gerçek dünya arasındaki bağı simgelemenin ötesinde bir algı oluşturuyor. Örgüyle bütünlenen binlerce ilmek ve dokunun detayı, aslında bütünlenmiş olandan bağımsız bir hikayenin izini taşıyor.

“BirdDay” sanatçının kendisine ait “büyülü”yü yine kendisine özgü “gerçekler”le anlatıyor. ✪

2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitiren Merve Şendil, 2007’de “Underscene Project”i kurdu. “Üç Şehrin Hikayesi” (Outlet Galeri, 2010), “10. Yıl Sergisi” (Kasa Galeri, 2010), “Umut Güzel Şey” (Atelier Frankfurt, Almanya, 2007), 9. İstanbul Bienali Özel Projeler (Santralistanbul, 2007), “One Minute Film ve Video Festivali” (İsviçre, 2006-05), “The little, the cheap, the trash and absolutely passionate” (HIAP Stüdyosu, Finlandiya, 2005) sanatçının katıldığı sergilerden bazılarıdır. Dördüncü kişisel sergisini Pi Artworks’de açan sanatçı, Approach Art Association (Macaristan), Sextant et plus (Fransa) ve Borusan Kültür Sanat’ta misafir sanatçı programlarına katılmıştır.