Seo Young Deok / Modern Zaman Enfeksiyonları

[Modern Zaman Enfeksiyonları] Seo Young Deok

Modern Zaman Enfeksiyonları – Seo Young Deok
Tarih: 18 Ekim – 10 Kasım 2012
Adres: SODA
Şakayık Sok. No: 37/1 34365
Nişantaşı – İstanbul
Tel: +90 212 231 89 88
E-posta: soda@sodaistanbul.com

Seo Young Deok / Modern Zaman Enfeksiyonları

Eserlerinde, toplumdaki çeşitli malzemelerin yarattığı hastalıklı kirlenmeyi yansıtan Güney Koreli Seo Young Deok, bu kirlenmenin modern zaman insanında yarattığı acıyı ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bu duyguyu ifade edebilmek için de çalışmalarında metal zincirleri kullanıyor. Deok’a göre zincir uygarlığımızın yarattığı fabrikasyon ürünler, bir aksesuar, büyük bir makinanın küçük bir parçası. Sanatçı zincirin her bir halkasını bir insan hücresi olarak ele alıyor ve zinciri insan figürünü yaratmak için kullanıyor. Dolayısıyla bu varlığın formu malzemenin kirliliği ile birlikte oluşmuş oluyor.

Sergide yer alacak bir çok eser bu şekildeki zincirlerden meydana geliyor. Her bir zincirin tek tek kaynaklanmasıyla oluşan büyük ebatlı insan figürleri, yüzleri ve torsolar, kullanılan malzemeyle insanoğlunun sonsuz kibir ve gösterişini yansıtırken aynı zamanda çarpık tüketim alışkanlığına odaklanıyor.

Seo Young Deok’un İstanbul’daki ilk solo sergisi 10 Kasım’a kadar SODA’da görülebilir.

[box style=”media”]Seo Young Deok
2010 yılında Seul Üniversitesi Çevresel Heykel bölümünden mezun oldu. 2008 yılında “9. Ulusal Lisans ve Yüksek Lisans Öğrencileri Heykel Yarışması”nda büyük ödülü aldı. Seul’de bir çok sergiye katılan sanatçının eserleri özel koleksiyon, müze ve sanat kurumlarında yer alıyor.[/box] ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]