Wire 2008

Mp3 seçkisi 2: Wire’ın dönüşü

Britanya menşeli punk ve Situationist grup Wire, Lights Out Asia, Meanwhile, Back in Communist Russia, destroyalldreamers, The World On Higher Downs ve Gregor Samsa...

Ağustos '08

Post punk sanat mıdır canlar?

Wire 2008Wire- one of us

70’lerin sonunda Britanya punk sahnesine fırlayan Wire, bilenlerin bilmesi gerektiği gibi, sadece post-punk kuralsızlığını belirlemekle kalmamış, Situationist harekete de dahil olmuştu. O dönemde, Pink Flag isimli albümleriyle yeraltında hatırı sayılır gürültü koparan grup bir nevi kült statüsüne erişmişti. Bugün her yapıta kült deniyor da, Wire gerçekten bunu hakediyordu.

Grup güzel bir çalımla, geçmişe bağlı kalmayıp, modern zamanlara uygun bir dönüş yaptı. 2008 yılı Wire çalışması One of us, bir nevi Marx’ı yeniden okumak gibi. Tam zamanında. Wire grup sitesinden bilumum sayıda şarkıya ulaşılabilir.


Lights Out Asia

2007 yılında Tanks and Recognizers ile ambient akımda ses getiren Lights Out Asia‘nın yeni albümü Eyes Like Brondite, Ağustos ayı ortalarında yayınlanacak. Grup yine sinematik ruh hallerinde geziniyor. Müzik olgunlaşıyor.


Meanwhile, Back in Communist Russia

Artık dağılmış olan Meanwhile, back in Communist Russia… İngiltere’de çıkma Godspeed You! Black Emperor etkilerindendi. My elixir my poision iyi bir çalışmaydı. En azından kötü değildi.


destroyalldreamers, yine 2007 albümleri Wish I Was All Flames ile dikkatimizi çekmişti. Bir ruhani denge unusuru olarak, posr rock ile ambient akımların sarılıp ısınmalarını ilgiyle izliyoruz.


The world on higher downs, 2008 kışında sıklıkla dinlediğimiz gruplardandı. Az bilinen post rock gruplarına örnektir.


Gregor Samsa

2000 yılında kurulan ve ismini malum şahıstan alan Gregor Samsa, 2005 yılında Red Sparowes ile split albüm çıkarınca sesini iyice duyurmuş oldu. Low etkisi yoğun olan bir nevi gelişmiş ülke Sigur Ros’u diyebiliriz kendileri için.


Bahsedilen gruplar için Futuristika! bir kısım musiki seçkisi ikinci hamle şarkı listesi: ✪

  • Wire – One of us
  • Lights Out Asia – Four Square
  • Meanwhile, Back in Communist Russia – Blindspot Invisible Bend
  • destroyalldreamers – Le Pianiste Meteorologique
  • The World On Higher Downs – Ascension and
  • Gregor Samsa – Abutting Dismantling

Download/İndir