Rus sınıflar altı müziği, suç şenlikleri

Eski Rus hırsızların geleneksel şarkıları, Perestroika zamanının punk ve çağdaş ska karışımı musiki.

Öyle bir tayfaya ait ki bu müzik, Rusya’da ne Tolstoy ne Dostoyevski bilirler. Baleye, operaya gitmemişler. Komünizmle ilgileri olmamış. Tek bildikleri, devamlı kendilerini yakalamaya çalışan Stalin ve sisteminin ordusudur. Votka, para, gitar, uyuşturucu, parmaklıklar ve kadınlardan oluşan bir dünyanın müziği. Blatnyak denen bu şarkılarla Perestroika döneminin punk şarkıları harmanlanmış. VulgarGrad’ın bu albümü, statüsüz toplumda bile en alt sınıfları temsil eden kesimin müziğini aktarıyor. Gitar, davul, trombon, trompet, akordiyona dev bir kontrbas balalayka eşlik ediyor.

İktidara gelememiş alt sınıfların şenliğini dinliyoruz.
 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]